Hotel de Dream

13/09/2012 epika

Edmund White, jeden z najsłynniejszych powieściopisarzy gejowskich, w Hotelu de Dream przenosi Czytelnika do nowojorskiego półświatka z końca XIX wieku, między prostytutki, złodziei i włóczęgów. To klasyczna powieść w powieści: umierający na gruźlicę pisarz Stephen Crane dyktuje Malowanego chłopca, historię romansu pomiędzy młodą męską prostytutką, Elliottem, a statecznym bankowcem. Autorami przekładu są Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.

Autor
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2012-04-12
Gatunek
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
208
Format
160 x 225 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1,5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-63129-03-3
opinie o książce

Hotel de Dream stanowi finezyjną grę z alternatywnymi rozwiązaniami, czynami, decyzjami. Gdy w tę grę wchodzi chociaż cień prawdopodobieństwa, staje się ona pociągającą rozgrywką pomiędzy rzeczywistymi zdarzeniami, a domysłami zgoła legendarnymi; to na podstawie zaskakujących doniesień powstają dzieła przykuwające uwagę w magiczny niemal sposób.

Marcin Sierszyński

Świat wyłaniający się z książek White’a jest często mroczny, zgoda, ale prawie zawsze do naprawienia. Jeśli można tu mówić o jakimkolwiek etosie pisarskim (nie jestem tego pewien), to niebagatelną rolę odgrywałyby w nim uważność spojrzenia, kojarząca się z najlepszymi tekstami Nabokova i kalifornijskimi pejzażami Davida Hockneya, oraz fascynacja językiem rekonstruującym rzeczywistość na tysiące sposobów i w niezliczonych odcieniach.

Jacek Gutorow

Zakończenie powieści sprawiło, że otworzyłem usta w gniewie i głośno przekląłem…

Grzegorz Śmiałek

White, pisarz i eseista, który w swej twórczości często porusza problematykę gejowską, w przejmujący, lecz nienachalny sposób ukazuje w Hotelu de Dream implikacje braku społecznej akceptacji dla homoseksualizmu. Pisze o konieczności ukrywania się, narażeniu na przemoc i szantaż, obawie przed tym, że ujawnienie prawdy doprowadzi do życiowego bankructwa.

Alicja Piechucka

Powieść nie koncentruje się na przychodzącym od razu na myśl problemie nietolerancji. Sięga głębiej, pokazując, jak trudna może być realizacja samej chęci poznania drugiego człowieka. 

Aleksandra Krogulska

White nie byłby sobą, gdyby swej książki nie oplótł szczelną siecią literackich aluzji. W powieści dyskutuje się o Oscarze Wildzie, którego skazanie za homoseksualizm ma być dla Crane’a przestrogą, by nie dotykał “przeklętego tematu”, a jako bohaterowie pojawiają się przyjaciele Crane’a – Joseph Conrad i Henry James.

Juliusz Kurkiewicz

Hotel de Dream Edmunda White’a przeniósł mnie do Nowego Jorku z końca XIX wieku. Miasto brudne, hałaśliwe i zepsute, bardziej przypominające piekło niż elegancki świat znany z powieści Edith Wharton czy Henry Jamesa. Ten ostatni pojawia się zresztą w powieści, bo Hotel de Dream to przede wszystkim inteligentna gra z literaturą. Świetny pomysł, sugestywne opisy – wszystko w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela.

Anna Piwowarczyk

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece