Portret kobiety w opowiadaniach dziesięciu hiszpańskich autorek

20/11/2013 epika

Na zbiór opowiadań Portret kobiety w wyborze i tłumaczeniu Małgorzaty Kolankowskiej składa się osiemnaście miniatur literackich dziesięciu wybitnych hiszpańskich pisarek. Dzięki wielości stylów i różnorodności podejmowanych tematów czytelnik może odkryć kobiecą twarz hiszpańskiej kultury i literatury. Portret kobiety to nie tylko inteligenta rozrywka, ale także wgląd w to, co we współczesnej hiszpańskiej literaturze kobiecej najlepsze.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2014-02-27
Gatunek
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
268
Format
160 x 225 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-63129-56-9
spis treści

1. Odkrywanie kobiecości

Żegnaj, Antineo (Marina Mayoral)

Żółw (Berta Marsé)

W parku, gdy się ściemnia (Marina Mayoral)

 

2. Role kobiece

Brzemienne ciało (Carme Riera)

Matczyna miłość (Almudena Grandes)

Rodowód (Berta Marsé)

Dobra córka (Almudena Grandes)

Koktajl czekoladowy (Yanet Acosta)

Najpiękniejszy tydzień w naszym życiu (Cristina Peri Rossi)

Ślepa miłość (Rosa Montero)

 

3. Męskie – żeńskie

Wariatka od domów (Laura Freixas)

Przezroczyste ciała (Marina Mayoral)

As you like darling (Carme Riera)

Masaże (Soledad Puértolas)

 

4. Walka z czasem

Niespodzianka na Sri Lance (Carme Riera)

Barbara na przekór śmierci (Almudena Grandes)

Pamiętaj, ciało… (Marina Mayoral)

Dwie przyjaciółki (Esther Tusquets)

 

Posłowie (Małgorzata Kolankowska)

Noty o autorkach

 

opinie o książce

Portret kobiecy, jaki się z tej książki wyłania, ma swoją specyfikę hiszpańską i iberyjską, ale Polka też się w tym lustrze, w tym zwierciadle zobaczy.

Grzegorz Chojnowski

Zależało mi na tym, żeby to była inteligentna rozrywka, aby lektura nie była tylko przyjemnością, ale też pewną zagadką. Żeby pozostawiła czytelnika w stanie zawieszenia. Większość z tych opowiadań, chociaż się kończy, pozostawia odbiorcę w takim stanie, a więc jest to książka, która inspiruje też do pewnych przemyśleń, do szukania powiązań z własnym życiem oraz z życiem kobiet, z którymi się stykamy. To swego rodzaju intelektualne wyzwanie.

Małgorzata Kolankowska

Już sam pomysł stworzenia tego zbiorku zasługuje na uwagę. Oto mamy opowiadania dziesięciu hiszpańskich prozaiczek urodzonych na przestrzeni praktycznie całego XX wieku. Zabieg ten pozwolił na zaprezentowanie czytelnikowi próbek hiszpańskiej prozy całego ubiegłego stulecia, która to proza nie jest zbyt dobrze znana w naszym kraju, a tylko jej znawcy zidentyfikują bez spojrzenia w notki biograficzne, sylwetki autorek poszczególnych opowiadań. (…) Portret kobiety nie jest więc manifestem feministycznym naszpikowanym wrogością wobec mężczyzn. Opisywana codzienność pozbawiona jest odruchów buntu wobec społecznego podziału ról. Wydaje się, że bohaterki opowiadań nie są zdolne do zmiany swojego życia, nawet jeśli w dotychczasowym życiu osiągnęły choćby ekonomiczną przewagę nad swoim mężem. Czy to przywiązanie do społecznego podziału ról? A może brak wiary w realność zmian? A może to coś, co poeci nazywają miłością (…)

Adam Kraszewski