Przedszkolny sen Marianki

09/03/2015 liryka

Przedszkolny sen Marianki to podróż po bogatej wyobraźni tytułowej bohaterki. Marianka, przejęta zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego, przenosi się we śnie do pierwszej klasy, gdzie muzyki uczy kot Trzpiot, przyrody pająk Wodnik, geografii pies Fafik, a goryl Miki robi za “speca od gimnastyki”. Bohaterowie snu małej Marianki mają dużo cech wspólnych z jej zabawkami, ale to zabawa nie tylko dla najmłodszych, bo kot instrumentalista gra Bacha, Beethovena i Haydna, a gad z opowieści przyrodnika “czyta teraz wyłącznie Gadamera”. Podsiadło nie po raz pierwszy udowadnia, że jako poeta świetnie czuje język i potrafi się nim bawić, a historyjki brzmią wesoło za sprawą zręcznego rymowania.

Autor
Jacek Podsiadło
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2015-04-20
Gatunek
Liryka
Seria
Poezje
Ilość stron
76
Format
205 x 287 mm
Oprawa
twarda
Papier
Munken Print White 150
Projekt okładki
Daniel de Latour
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-65125-00-2
spis treści

Początek jest w piątek

Polonistka Pola

Matematyk Patyk

Kot Trzpiot, instrumentalista

Ryzyk fizyk

Chemik Remik

Historyk Scyzoryk

Pająk Wodnik, przyrodnik

Fafik geografik

Miki, spec od gimnastyki

 

opinie o książce

Przedszkolny sen Marianki wyróżnia się na tle masowo dziś wydawanych „produktów książkopodobnych”. Wszystko w wierszach Podsiadły – od instrumentacji brzmieniowej, przez żywą, zmienną rytmikę, po niewymuszone zabawy językowe – skrzy się inteligentnym dowcipem, pulsuje i żyje. Poeta znakomicie łączy wyczulenie na dźwięki […] z sugestywnym obrazowaniem […]. Podsiadło, jak zręczny magik, ożywia zarówno skostniałe idiomy, jak i – podawane dzieciom w szkole w postaci niestrawnych formułek – informacje o świecie.

Joanna Mueller

Podsiadło w sposób urzekający łączy realia współczesnej szkoły z wyobraźnią, snem, dziecięcym pomieszaniem doświadczeń i marzeń. Marianka – jego medium – należy zarazem „do towarzystwa” dzisiejszego dziecka i do świata literatury. Kojarzy się z kimś znajomym i kimś „przeczytanym”. Autor nie stara się jej „modernizować”, dopasowując do któregoś z obiegowych stereotypów dziecięcości XXI wieku; zostawia szeroki margines na staroświecką wrażliwość, charakterystyczną dla sześciolatki ciekawość świata, spontaniczność i pragnienie kontaktu z własną przyszłością.

Piotr Śliwiński

Zgrabne rymy sprawiają, że szalony sen Marianki czyta się przyjemnie i z uśmiechem na ustach. Jest zabawnie, choć chyba nie do końca lektura skierowana jest do przedszkolaków. Raczej dla nieco starszych dzieci, o czym przesądzają wszystkie te poważne nauki, trudne słowa czy skomplikowane opisy. […] Ogromną rolę pełnią kwestie techniczne wydania. Przedszkolny sen Marianki udekorowany jest fantastycznymi rysunkami, które wykonał Daniel de Latour. Obrazki idealnie wpasowują się w senny i absurdalny klimat rymowanki, są rozciągnięte, nienaturalnie kolorowe i zabawne. Jest ich pełno, niemalże wyskakują z poszczególnych stron, sprawiając, że bajka ożywa na naszych oczach. O piękne wydanie zadbało również Biuro Literackie, które postawiło na duży format książki i twardą, kolorową oprawę imitującą okładkę zeszytu szkolnego. Jedno jest pewne – Przedszkolny sen Marianki będzie się fantastycznie prezentował w rękach rodzica i dziecka, ale także na półce z książkami.

Sylwia Sekret

Nauczyliśmy się, że Jacek Podsiadło ma nieprzebrane pokłady humoru i potrafi fantastycznie bawić się językiem, wciągając czytelników w wir jazdy bez trzymanki po wybojach poezji. Dla dziecięcego odbiorcy Przedszkolny sen Marianki będzie lekturą zabawną, przykuwającą uwagę swoją dynamiką, poczuciem humoru, mocnym osadzeniem we współczesności. Dorośli – wydobędą więcej, nie gorzej się bawiąc. Jest w tym poemacie nuta abstrakcyjności, ale od czego wyobraźnia…  

Agnieszka Grabowska

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece