Psalmy i inne wiersze

W poezji Tade­usza Nowa­ka realizm i bru­tal­ność w prze­dziw­ny spo­sób współ­ist­nie­ją z czu­ło­ścią i deli­kat­no­ścią. Poję­cia wra­ca­ją do swo­ich pier­wot­nych sen­sów, a gęstość i wir­tu­oze­ria wier­sza nie umniej­sza­ją wra­że­nia pro­sto­ty. Prze­ra­że­nie i zachwyt, radość i ból, to wszyst­ko, co jest udzia­łem ludzi, zwie­rząt i roślin, pod­nie­sio­ne zosta­je do god­no­ści miste­rium. Auto­rem obec­ne­go wybo­ru wier­szy Tade­usza Nowa­ka jest Boh­dan Zadu­ra.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
11/08/2011
Kategoria
Liryka
Seria
44. Poezja polska od nowa
Ilość stron
64
Format
158 x 233 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print White 1,5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-62006-67-0
spis treści

Pokora
Inna ryba
Psalm o wodach czystych
Psalm o powrocie
Psalm stajenny
Psalm rajski
Psalm kulejący
Psalm o chorych nogach
Psalm milczący
Psalm gościnny
Psalm suchotniczy
Psalm o nożu w plecach
Psalm braterski
Psalm wilczy
Psalm o ściętej głowie
Psalm o promie
Psalm o głodzie
Psalm zaręczynowy
Psalm o kaszy
Psalm o zabitym wrogu
Psalm bez odpowiedzi
Psalm nałęczowski
Psalm błogosławiony
Psalm jedwabny
Psalm gnieźnieński
Psalm bez winy
Psalm pytający
Psalm o carze
Psalm o pestkach
Pacierz prywatny
Pacierz sierpniowy
Dziewiąty paciorek diabelski
Pacierz grochowy
Ostatni pacierz Andrzeja Kijowskiego
Pierwszy pacierz azjatycki
Trzeci pacierz azjatycki
Piąty pacierz azjatycki
Drugi pacierz diabelski – cmentarny
Trzeci pacierz diabelski – zaduszkowy
Czwarty pacierz diabelski – pestkowy
Dwunasty pacierz diabelski – imperialny
Pieśń o innym świecie
Pieśń o Balladach i romansach
Pieśń o staruszkach i aniołach

 

Posłowie

 

opinie o książce

Wiersze zmarłego w 1991 roku pisarza odwołują się do tradycji, wierzeń wręcz pogańskich, dzieciństwa, snu, przesycone są prostotą wielkich ludzi. Warto zanurzyć się do świata, w którym „Borowikami pachnie noc/ litanią zdrowia i pacierzem". Psalmy i inne wiersze są pełne ożywczej mądrości.

Małgorzata Matuszewska

W psalmach Nowaka arkadia przeplata się bez przerwy z ziemskością tworząc w ten sposób pewną specyficzną przestrzeń, w której można wyrazić jakąś prawdę o rzeczywistości, dotknąć jej istoty, a ta nie jest ani tak lekka i piękna jak forma tych wierszy, ani tak zła i pełna brzydoty jak zawarte w nich obrazy.

Paweł Bernacki

Najważniejsze, co można powiedzieć o Psalmach i innych wierszach Nowaka, to to, że ich czytelnik nie ma poczucia znalezienia się w muzeum. Osobna, wyjątkowa poetyka Nowaka nie zestarzała się, ani nie straciła mocy; nadal kołysze i niepokoi, nie stępiła się jej ciemna brutalność, nie zbanalizowała się delikatność. Lektura tomu łączy zatem przyjemność przypomnienia z wrażeniem świeżości odkryć.

Marta Koronkiewicz

Zadura w swoim autorskim wyborze zamieścił te wiersze Tadeusza Nowaka, które ceni i lubi, ale nie tylko. Znajdziemy więc tutaj zarówno utwory powszechnie znane, jak i te mniej znane, którym warto przyjrzeć się uważniej dzisiaj, w roku dwudziestej rocznicy śmierci autora A jak królem, a jak katem będziesz.

Janusz Drzewucki

W antologii znalazły się czterdzieści cztery wiersze Tadeusza Nowaka z tomików: Jasełkowe niebiosaW jutrzniPsalmyNowe psalmyPsalmy wszystkiePacierze i paciorkiModły jutrzenne - modły wieczorne. Z nich Zadura stworzył osobną opowieść łączącą poszczególne zbiory, mówiącą o postawie poetyckiej, podejściu do Boga, człowieka, świata.

Anna Mężyk

Wybór utworów dokonany przez Bohdana Zadurę wyjątkowo przypadł mi do gustu; widać w nich najbardziej charakterystyczne cechy twórczości Nowaka: ludowość, baśniowość, rytmiczność. Ludowość u poety nie jest przedstawiona w konwencjonalny sposób, jeśli ktoś szuka sielanek, to ich tutaj nie znajdzie. Motywy wiejskie podszyte są grozą – obserwujemy wieś w brutalnym wydaniu, wraz z zabobonami i surową sprawiedliwością. Fascynująca u Nowaka jest także wieloznaczność, jeden utwór można odczytać na co najmniej kilka sposobów. Niech czytelnicy nie dadzą się zwieść pochodzeniu autora, często trochę zbyt prostym rymom czy dosadnemu słownictwu – jest to twórczość szalenie inteligentna, nawiązująca do wielu zjawisk kulturowych i warto jej poświęcić dłuższą chwilę.  

Sylwia Biały

Teksty i materiały o książce w biBLiotece

  • o książce Poeta metafizyczny Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Psal­my i inne wier­sze Tade­usz Nowak roz­ma­wia­ją Michał Raiń­czuk i Kata­rzy­na Lisow­ska. więcej
  • POEZJA POLSKA OD NOWA Psalmy i inne wiersze Frag­men­ty książ­ki Tade­usza Nowa­ka Psal­my i inne wier­sze w wybo­rze Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w serii „44. Poezja pol­ska od nowa” 11 sier­pień 2011 roku. więcej