Słoń i kwiat. Prawie bajki

13/09/2012 epika

Książeczka brytyjskiego autora Briana Patena w tłumaczeniu Piotra Sommera pomoże rozpocząć nowy rok szkolny. Główni bohaterowie zabiorą dzieci i ich rodziców w podróż do niezwykłych krain, w których można się zaprzyjaźnić ze Świniami Chodzącymi Bokiem, Ptakami Kaputkami i Żyrafą widzącą koniec świata.

Autor
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2009-09-01
Gatunek
Epika
Seria
Dziecinada
Ilość stron
80
Format
220 x 220 mm
Oprawa
miękka
Papier
Arctic Volume White 130
Projekt okładki
Ewelina Sośniak
Projekt opracowania graficznego
Ewelina Sośniak
ISBN
978-83-62006-20-5
spis treści

Objaśnienie Autora
Wstęp

 

Kwiat i słoń
Dlaczego słowik opuścił dżunglę
Gadatliwy motyl
Człowiek z workiem pełnym skarbów
Dlaczego małpy zaczęły jeść banany
Jak Ptak Kaputek sprowadził z powrotem słońce dla kwiatka
Żyrafa, która widziała koniec świata
Płatki słonia
Lilia wodna
Drwal promieni księżycowych
Sen Srebrnej Mrówki
Jak wróbel stracił dźwięczny głos
Świnia, która chodziła boczkiem
Słoń i duch
Mądry muł
Jak słoń stał się bardzo duży

opinie o książce

Książka Pattena przywodzi na myśl przekazywane z pokolenia na pokolenie w różnych częściach świata opowieści, w których zawierała się mądrość i wierzenia dawnych ludów. I choć może nie takie są korzenie poetyckich przypowiastek, autor stworzył magiczny świat, w którym rośliny, zwierzęta, a także ścieżki i rzeki ożywają, by opowiedzieć jakąś historię, zakończoną zazwyczaj puentą, choć nie zawsze taką, jakiej czytelnik by się spodziewał.

Ewa Świerżewska

Patten i Sommer – jakby jakiś nadrzędny poeta nieprzypadkowo zestawił w ładny tytuł te dźwięczne nazwiska. Patten i Sommer w jednym stali domku, Patten napisał, Sommer przetłumaczył. I oto mamy po polsku: Słoń i kwiat z ilustracjami Eweliny Sośniak.
Z przekonującymi, pięknymi książkami dla dzieci jest tak, że dla dzieci brzmi jakoś nieadekwatnie. Także dla dzieci , Nie tylko dla dzieci lub Również dla dzieci – lepiej! Bowiem ta smutno-piękna, poetycka książka zachwyci i wzruszy także doroślaka, ma się rozumieć, jeśli ma pstro w głowie, lubi sobie pomarzyć i jest – jak to się mówi – otwarty.

Agnieszka Wolny-Hamkało

To jedna z najpiękniejszych alternatywnych wizji stworzenia świata, jakie można spotkać, nie tylko w dziecięcej literaturze.

Magdalena Talik

inne książki autora