Skaczący Myszka

13/09/2012 epika

Oparta na ludowej opowieści Indian amerykańskich książeczka Briana Pattena, pokazuje, że wszystkie stworzenia są częścią całości, że wzajemnie na siebie oddziaływują – że sobie nawzajem dają i biorą od siebie, bez względu na to, jak mało ważne mogą wydawać się na początku. Pokazuje też, że realizowanie marzeń wymaga dużej odwagi. Piotr Sommer, autor przekładu, wraz z tytułowym bohaterem zapraszają małych i dużych na wędrówkę wzdłuż Wielkiej Rzeki aż do Wieczystych Gór.

Autor
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2011-04-28
Gatunek
Epika
Seria
Dziecinada
Ilość stron
44
Format
160 x 225 mm
Oprawa
miękka
Papier
Arctic volume white 130g
Projekt okładki
Patrycja Margasińska
Projekt opracowania graficznego
Patrycja Margasińska
ISBN
978-83-62006-78-6
opinie o książce

Piotr Sommer przełożył na język polski starą, indiańską bajkę, która jest ponadczasowym odbiciem reguł rządzących światem oraz społecznością ludzką. Opowieść ta, na pozór lakoniczna, stale wymyka się jednoznacznej, skondensowanej lekturze. Wydaje się być tak samo nieuchwytna jak jej bohater, wiedziony tajemniczym, szumiącym pogłosem w wielki świat, który postanowił poznać, by udzielić sobie odpowiedzi na nurtujące jego mysi umysł pytania.

Paulina Pazdyka

Skaczący Myszka jest bohaterem podobnym do dzieci: ciekawskim, niespokojnym, trochę naiwnym. Zostaje przewodnikiem, który wprowadza najmłodszych (ale chyba nie tylko) w świat, który, najprościej mówiąc, zdumiewa. W sukurs przychodzą jemu nietypowe ilustracje autorstwa Julity Nowosad laureatki konkursu ogłoszonego przez Biuro Literackie na oprawę graficzną omówionej książeczki.

Joanna Żabnicka

Brian Patten zdradza we wstępie, że historię Skaczącego Myszki opowiedziała mu znajoma, z którą jechał przez Dublin miejskim autobusem. Nie była to zwyczajna opowieść – dodaje Patten. A ja uzupełnię: nie jest to zwykła bajka dla dzieci, jakich pełno na półkach w księgarniach. W zalewie współczesnych bajek opowieść o Skaczącym Myszce jest literacką i graficzną perełką.

Ewa Skibińska

Skaczący Myszka mieści w sobie mnóstwo ukrytych treści i emocji. Dziecięca wrażliwość (ta pierwotna, nieskażona rozumem i cywilizacją) rozszyfruje je bez trudu.

Iwona Szajner

Skaczący Myszka ma konstrukcję trójdzielną; rozpoczyna się odautorskim wstępem, po nim następuje historia prozą, a na końcu aneks poetycki. Wstęp jest przede wszystkim opowieścią o opowieści; Patten pozwala nam śledzić mysi trop od swojego z nim poznania, po szkic bibliograficznego drzewa mysich bajek , którego najmłodszą gałęzią jest trzymany w ręce tomik.

Maria Nowakowska

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece