Słoń i kwiat
dzwieki / WYDARZENIA Brian Patten Piotr SommerZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Piotra Sommera podczas Portu Wrocław 2010.
WIĘCEJAutorski komentarz Briana Pattena do ksiażki Skaczący myszka, wydanej nakładem Biura Literackiego 28 kwetnia 2011 roku.
Opowiadania, podobnie jak autobusy, podróżują…
I ta historia nie jest żadnym wyjątkiem. Opowiedziała mi ją znajoma, kiedy jechaliśmy razem przez Dublin, na górnym pomoście miejskiego autobusu. Był bezbarwny zimowy wieczór, zimny i wilgotny, ale kiedy słuchałem opowiadania, chłód i szarość świata po drugiej stronie szyby zacierały się. Nie była to zwyczajna opowieść. Przez dłuższy czas oboje uważaliśmy, że jest to tradycyjne podanie ludowe Indian amerykańskich, ale nie mogliśmy dotrzeć do jego źródła. Znajdowaliśmy opowiadania o bobrach, bizonach i innych zwierzętach, ale Skaczący Myszka pozostawał nieuchwytny. Nieuchwytny – aż do niedawna. Sądziliśmy, że historię tę napisał jakiś nieżyjący już Indianin, w czasach kiedy nie było jeszcze tej Ameryki, jaką znamy dzisiaj – zanim jej rzeki zostały zanieczyszczone, lasy – przetrzebione, i zanim rozmnożyły się miasta. Nie mieliśmy racji. Historię o Skaczącym Myszce napisał pierwotnie Hyemeyohsts Storm, a opublikował ją po raz pierwszy dopiero w 1972 roku w tomie opowiadań ludowych i swoich własnych pt. Seven Arrows (Siedem strzał), wydanym przez Harper & Row w Nowym Jorku.
Historia o Skaczącym Myszce, tak jak ją tutaj podaję, jest moją interpretacją, i chciałbym mieć nadzieję, że po jej przeczytaniu zarówno dzieci jak i dorośli nabiorą ochoty, żeby odnaleźć pierwowzór.
We wszystkich takich opowiadaniach, czy to afrykańskich, czy to amerykańsko-indiańskich, czy też sufickich, obok samej fabuły kryje się pewna nauka. Być może jedna z “nauk” Skaczącego Myszki polega na tym, że wszystkie stworzenia są częścią całości, że wzajemnie na siebie oddziaływują, że sobie nawzajem dają i biorą od siebie, bez względu na to, jak mało ważne mogą wydawać się na początku.
Urodził się w 1946 roku. Najwyżej ceniony poeta grupy liverpoolskiej, zaliczany do nurtu poezji pop i performance. Debiutował tomem "Little Johnny’s Confession" (1967). Następnie wydał sześć książek poetyckich: "Notes to the Hurrying Man" (1969), "The Irrelevant Song" (1971), "Vanishing Trick" (1976), "Grave Gossip" (1979), "Storm Damage" (1988), "Armada" (1996) oraz tomy wierszy wybranych "Selected Poems" (2007) i "Love Poems" (2007). Napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży. Dwie z nich ostatnio opublikowało Biuro Literackie: "Słoń i kwiat "(2009) oraz "Skaczący Myszka" (2011). Jest członkiem Królewskiej Akademii Literatury i honorowym obywatelem miasta Liverpool.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Piotra Sommera podczas Portu Wrocław 2010.
WIĘCEJRozmowa Agnieszki Wolny-Hamkało z Brianem Pattenem, towarzysząca wydaniu antologii 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego, w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 września 2018 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Słoń i kwiat, zarejestrowany podczas spotkania “Mały Port” na festiwalu Port Wrocław 2010, czyta Piotr Sommer.
WIĘCEJRecenzja Marii Nowakowskiej z książki Skaczący Myszka Briana Pattena.
WIĘCEJRecenzja Joanny Żabnickiej z książki Skaczący Myszka Briana Pattena.
WIĘCEJKomentarz Filipa Zawady do książki Skaczący Myszka Briana Pattena, wydanej nakładem Biura Literackiego 28 kwietnia 2011 roku.
WIĘCEJRecenzja Cezarego Polaka z książki Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót Briana Pattena.
WIĘCEJRecenzja Marii Nowakowskiej z książki Skaczący Myszka Briana Pattena.
WIĘCEJRecenzja Joanny Żabnickiej z książki Skaczący Myszka Briana Pattena.
WIĘCEJKomentarz Filipa Zawady do książki Skaczący Myszka Briana Pattena, wydanej nakładem Biura Literackiego 28 kwietnia 2011 roku.
WIĘCEJRecenzja Macieja Roberta z książki Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót Briana Pattena.
WIĘCEJEsej Ewy Świerżewskiej towarzyszący premierze ksiażki Słoń i kwiat. Prawie-bajki Briana Pattena.
WIĘCEJKomentarze Anny Pajdo, Marleny Stremler, Patrycji Zelinki, Joanny Żurek o książce Słoń i kwiat Briana Pattena.
WIĘCEJ