WIERSZ I OPOWIADANIE DORAŹNE 2019: Nie gódź się

BL Img 2019.05.21 W ten weekend Narodowe pisanie wierszy i opowiadan__www_top

 

Tegorocznym motywem przewodnim „Narodowego pisania wierszy i opowiadań” jest fraza „Nie gódź się” pochodząca z wiersza Patti Smith „Radio Bagdad”.

 

Przed rokiem w trakcie Stacji Literatura przywoływaliśmy wiersz Boba Dylana „Czasy nadchodzą nowe”, który znowu po pięćdziesięciu latach okazał się wyjątkowo aktualny, bo „dawny ład staje na głowie”, „świat nie myśli już jednakowo” i „wszystko jest do bitwy gotowe”. Przekonywaliśmy uczestników najstarszego festiwalu literackiego w Polsce: „dajcie porwać się”, bo inaczej „jesteście bez szans”. Teraz głośno wołamy „Nie gódź się”!

 

„Radio Bagdad” Patti Smith powstało w 2003 roku w odpowiedzi na akcję militarną wojsk NATO na rządzony przez Saddama Husajna Irak. Piosenka jest sprzeciwem wobec „barbarzyńskich wojsk depczących wspaniałą tradycję Bagdadu, miasta uczonych i artystów”. Chcemy, by liczący 145 linijek tekst zainspirował współczesnych twórców – poetów, ale także prozaików – do napisania wiersza lub opowiadania doraźnego 2019.

 

Czekamy na teksty, które będą „instrukcją mówienia nie” przemocy fizycznej i psychicznej. Niezgodą na świat, w którym jest tyle wykluczanych i prześladowanych grup i mniejszości. Sprzeciwem wobec hejtu, poniżania, nietolerancji i łamania praw. Wyzysku i wykorzystywania. Niszczenia i głodu. Aktów terroru i wojen. „Nie gódź się z bliźniego niedolą, nie gódź się z bliźniego niedowładem” – śpiewa Patti Smith i woła „wyciągnij dłoń”. Spróbujmy i my.

 

Na wiersze i opowiadania, które nie powinny przekroczyć 2960 znaków ze spacjami (czyli tyle, ile dokładnie ma „Radio Bagdad”), czekamy w piątek, sobotę i niedzielę do godziny 23:59. Gotowy tekst musi powstać w ten weekend i obowiązkowo posiadać odwołania (cytat, news albo powszechnie znany fakt) do wydarzenia lub wydarzeń, które zaistnieją wyłącznie 24, 25 lub 26 maja 2019 roku. Brak takiego odwołania będzie podstawą do niedopuszczenia tekstu do udziału w konkursie.

 

Najlepsze utwory ukażą się w specjalnej publikacji (wydanej w formie papierowego almanachu), a zwycięzcę konkursu poznamy podczas Stacji Literatura 24 w Stroniu Śląskim i Siennej, gdzie 12, 13 i 14 września finaliści konkursu będą czytać wyróżnione teksty. Laureat „Narodowego pisania wierszy i opowiadań 2019” otrzyma m.in. nagrodę ufundowaną przez sponsora konkursu – Czarną Górę Resort (bezpłatny weekend w Aparthotelu w Siennej).

 

Zgłoszenia (od początkujących, ale także uznanych poetów oraz prozaików pragnących wziąć udział w konkursie) przyjmowane są poprzez specjalny Formularz od 24 do 26 maja (do godziny 23:59). Osoby posiadające profil na facebooku proszone są o dołączenie do wydarzenia: Stacja Literatura 24, gdzie przez cały weekend publikowane będą najświeższe informacje o przebiegu konkursu.

 

Organizatorem konkursu jest Biuro Literackie. Festiwal Stacji Literatura 24 obywa się dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Przeczytaj wiersz „Radio Bagdad” Patti Smith

 

Formularz

 

Przeczytaj wyróżnione w ubiegłorocznej edycji konkursu teksty następujących autorów: Jakuba Głuszaka, Pawła Harlendera, Aglai Janczak, Jakuba Pszoniaka, Antoniny Małgorzaty Tosiek i Aleksandra Trojanowskiego

 

Przeczytaj wiersze znanych polskich poetów (Grzegorza Wróblewskiego, Jakuba Kornhausera, Joanny Mueller, Karola Maliszewskiego, Przemysława Owczarka, Zbigniewa Macheja) napisane 4 czerwca 2018 roku

projekty