debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Różne smaki poezji polskiej

Daria Paryła

Głos Darii Paryły w debacie "Poezja na nowy wiek".

strona debaty

Język polskiej poezji się zmienia. I dobrze. Talenty poetyckie lat 90 – tych ubiegłego stulecia, wciąż znajdują się na świeczniku polskiej poezji. Dzięki projektowi “Odsiecz” mogliśmy poznać twórczość cenionych dziś autorów (Jacek Gutorow, Roman Honet, Bartłomiej Majzel, Marta Podgórnik, Tomasz Różycki, Krzysztof Siwczyk).

Według mnie projektem wartym uwagi jest “Połów”. Debiutanci mają okazję pokazać światu swoje teksty, uodparniają się na słowa krytyki, stają się prawdziwymi “wyłowionymi” talentami poetyckimi. Wyróżnienie, jakim jest udział w projekcie. oznacza również wzięcie odpowiedzialności za swoje wiersze. Myślę, że “Połów” jest propozycją uniwersalną. Jesteś przed debiutem? Spróbuj!

Biuro Literackie startując z projektem “Poeci na nowy wiek”, wpasowało się w oczekiwania wielu fanów dobrych wierszy. Wskazanie najbardziej interesujących debiutantów minionej dekady do łatwych nie należało. Wierni miłośnicy poezji dzięki takim inicjatywom mogli zorientować się, czyje teksty przetrwały próbę czasu.

Obecni debiutanci (a jest ich całkiem dużo) mają wysoko postawioną poprzeczkę. Myślę, że z grona początkujących poetów największą szansę na sukces ma Przemek Witkowski. Jego wiersze wciągają, mają w sobie “to coś”, są dobre – językowo i merytorycznie. Kibicuję Przemkowi, by silnie zapisał się w pamięci czytelników i by jego obecność na poetyckiej scenie trwała jak najdłużej.

Język polskiej poezji można porównać do huśtawki pogodowej w Polsce. Tematy wierszy można porównać do klimatu w Afryce: wciąż to samo, czyli ciepło. W prawie wszystkich tekstach dominują miłość, śmierć, życie, choroby, kataklizmy.

Młodzi autorzy bardziej stawiają na dopracowanie swoich tekstów w aspekcie językowym. Jednak nie zawsze oryginalne słownictwo w pełni odzwierciedla emocje autora. Myślę, że w nadchodzących latach temat wierszy nie zmieni się. Ludzie pisać będą o życiu, umieraniu, kochaniu, uciekaniu i wracaniu. Meritum egzystencji zawsze stać będzie pod znakiem zapytania, stanowić będzie problem, z którym młodzi autorzy będą musieli się zmierzyć. Na kondycję polskiej poezji wpływ mają nowoczesne media, nie musimy już kupować książki, by przeczytać wiersz swojego ulubionego autora. Wystarczy, że wejdziemy do wirtualnego świata kultury.

Miałam okazję przysłuchiwać się dyskusji o kondycji współczesnej poezji polskiej. Podziały, klasyfikacje, prądy literackie nie są już tak zauważalne jak kilka lat temu. Jeśli wiersze są dobre, to się sprzedadzą. Jeśli nie, to żadna formacja nie jest w stanie pomóc autorowi. Najsurowszym krytykiem zawsze są czytelnicy. Oni najczulej odbierają wszystkie poetyckie impulsy. Wiedzą, czy tekst zasługuje na uznanie, czy nie. Odpowiednia promocja książki, wieczory autorskie, spotkania z autorem sprawiają, że poeta cieszy się szacunkiem i sławą. Poezja polska ma różne smaki: gorzkie i słodkie. Słowa smakują lepiej, gdy jesteśmy głodni je poznać.

O AUTORZE

Daria Paryła

Urodzona w 1985 roku. Z wykształcenia dziennikarz. Obecnie związana z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską. Medioznawca, literaturoznawca, fotograf. Mieszka we Wrocławiu.