25/02/21

Co po debiucie?

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Co po debiucie? Oto temat przewodni 33. odcinka podcastu „Strona A, strona B”. Gośćmi Artura Burszty są tym razem Marta Podgórnik i Kacper Bartczak, a także autorka i autor drugich tomów: Agata Jabłońska („dla moich dziewczyn”) oraz Radosław Jurczak („Zakłady holenderskie”) i trzeciej książki – Anna Adamowicz („Nebula”). Wspólnie zastanawiamy się nad tym, czym jest pisanie drugiej i kolejnej książki oraz z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć, żeby to zadanie nie było trudniejsze niż debiutowanie.

Muzycznie dominuje analogiczny temat. Słuchamy drugich płyt lub nagrań, które je zwiastują. Lista zaproszonych artystów wygląda następująco: Billy Nomates, Hidden Empire, Leon Vynehall, Odette, Pom Poko, Rat Kru & Mery Spolsky, Slowthai & James Blake & Mount Kimbie, Sun June, Szklane Oczy, Tea Before Sleep & Anya. Spodobała Ci się audycja? Posłuchaj wcześniejszych odcinków na podobne tematy: „Wydaj książkę”, „Ludzie listy piszą”, „Gdzie jest poezja”, „Czym jest pisanie” oraz „Co jest ważne, gdy wydaje się książkę”.