04/03/21

Raport o stanie poezji polskiej na świecie (1)

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury i społecznik.

 

Dzisiaj i za tydzień „Raport o stanie poezji polskiej na świecie”. W tym odcinku wysłuchamy relacji z Ukrainy (Ostap Sływynski), Czech (Lucie Zakopalová), Niemiec (Bernhard Hartmann), Łotwy (Ingmāra Balode) oraz Belgii (Dorota Walczak-Delanois). Za tydzień – ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Wysp Brytyjskich, Półwyspu Iberyjskiego i Rosji. Dowiemy się, jaka jest kondycja poezji w czasach pandemii, jakie poetki i jakich poetów aktualnie się tłumaczy, wydaje, nagradza i zaprasza na zagraniczne festiwale.

Na liście nowości płytowych, które chciałbym zarekomendować w tym tygodniu, znalazło się 50 tytułów! Co wybrać, z czego zrezygnować, jakie znaleźć klucze? Już dawno nie miałem takiego zawrotu głowy. Ostatecznie gramy dzisiaj elektronicznie, tanecznie i hip-hopowo. Za tydzień gitarowo, rockowo i jazzowo. Na co zwrócić uwagę? Na pewno na płytę z wierszami Allena Ginsberga, ale to nie jedyna muzyczna wspaniałość z ostatnich dni i tygodni, którą trzeba poznać.

Moje pokolenie śpiewało „Boys don’t cry”. To było wezwaniem do określonej męskiej postawy. Teraz urodzony w 1991 roku Oscar Scheller na płycie „Boys Cry” śpiewa coś odmiennego. Opisuje nową męskość opartą na zdrowych emocjach. Coraz więcej artystek i artystów wychodzi z założenia, że muzyka musi dzisiaj nieść za sobą mocne przesłanie. I tym tematem się zajmiemy. Na przykład płytą „The American Negro” Adriana Younge’a, która opowiada o ślepym rasizmie i niewolnictwie, na których zbudowana została Ameryka.

Spodobała Ci się audycja? Podaj ją dalej. Niech inni poznają tych, którzy wykonują niesamowitą pracę na rzecz naszej literatury. Posłuchaj też wcześniejszych odcinków na podobne tematy: „Nowe języki poezji”, „Gdzie jest poezja”, „Obce stany”, „Co jest ważne, gdy wydaje się książkę”, „Co po debiucie”, „Czym jest pisanie” i „Wydaj książkę”. Chcesz jako pierwsza/pierwszy posłuchać kolejnego odcinka podcastu? Dołącz do grona stałych słuchaczy!