04/03/24

Strona A, strona B nr 96: Podsumowanie naboru 2024

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

W niespełna godzinnym 96. odcinku podsumowanie naboru do projektów i Pracowni festiwalu TransPort Literacki 29. W audycji także informacje o tym, kiedy będziemy ogłaszać listy uczestniczek i uczestników poszczególnych projektów, kto poprowadzi zajęcia, a także jaki będzie terminarz najbliższych festiwalowych działań.

Oprócz tego głosy Grzegorza Kwiatkowskiego i Grzegorza Wróblewskiego – czyli prezentacje dwóch kolejnych festiwalowych książek, tym razem o wykolejeniach międzyludzkiej komunikacji oraz rodzinnych relacjach skażonych przemocą i ludzką bezwzględnością. Całość dopełnią tradycyjnie nowości muzyczne.

TransPort Literacki to przygoda. Tu przez cztery dni nie tylko oddycha się morskim powietrzem, ale przede wszystkim literaturą. Od wczesnego rana… do wczesnego poranka.  O tym będzie 20 marca kolejny odcinek „Strony A, strony B”, w którym zdradzimy program tegorocznej 29. edycji imprezy. Już Was na niego zapraszam. Początek o godzinie 19:29.