debaty / WYDARZENIA I INICJATYWY

Konrad Góra, którego najmocniej czuję

Karol Maliszewski

Głos Karola Maliszewskiego w debacie „Nowy (polski) głos w Europie”.

strona debaty

Nowy (polski) głos w Europie

Chciałbym pozostać przy poezji, od prozy są inni; więc w pierwszej chwili pomyślałem o Mirce Szychowiak, lecz debiutowała parę miesięcy wcześniej od podanej daty. No to Krzysztof Bieleń. I znowu to samo. Nie mieści się w wyznaczonych ramach czasowych. Obydwoje mieszczą się w moim świecie, w hierarchii wartości budowanej od trzydziestu lat, bo są tak doskonale niewidoczni dla mainstreamu, tak wsobni, a jednocześnie otwarci na czytających inaczej, czytających obok. Sprzyjają wolności i radości czytania.

Poleciałem pamięcią po wskazanych latach i powstał straszny, zapewne niesprawiedliwy, kociokwik: Kawczyńska, Klicka, Radwański, Janicki, Jocher, Mansztajn, Dąbrowska, Kwiatkowski, Rolando, Elsner, Szychowiak (Julia), Krause, Lech, Majer, Owczarek, Bąk (Tomasz), Taranek, Kulbacka, Brewiński, Płusa, Jarosz, Sajkowski, Słomczyński, Domagała-Jakuć… I wybieram z tego Konrada Górę, gdyż jego wierszy najbardziej nie rozumiem (za to mocno, niemal cieleśnie, czuję), a to, zdaje się, jest oznaką geniuszu.

Pożartowaliśmy, a teraz do rzeczy: wybieram go, bo jest (przepraszam za skróty myślowe, ale tu nie ma miejsca na dzielenie włosa i trzepanie futra) pozasystemowy, nieprzyjemny, nieobliczalny i nieredukowalny, całą energię bulwersowania – rozwalania drobnomieszczańskiego ładu pojęć, w tym także krytycznoliterackich – lokując społecznie, konkretnie, lokalnie. Jest tu i teraz, a jakby go nie było, bo widać go już wyraźnie w szerszej strukturze historycznoliterackiej, w tej „małej wieczności” wyrazistej poezji. Tak, Góra pozostanie.

O AUTORZE

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.