debaty / WYDARZENIA I INICJATYWY

Szymon Słomczyński: dużo i dobrze

Dariusz Sośnicki

Głos Dariusza Sośnickiego w debacie „Nowy (polski) głos w Europie”.

strona debaty

Nowy (polski) głos w Europie

O debiucie Szymona Słomczyńskiego mówiono dużo i dobrze. Tym, który uważali, że za dużo i za dobrze, poeta odpowiedział w najlepszy możliwy sposób: opublikował drugą książkę, mocniejszą od pierwszej. Zrobił to szybko, zaledwie po dwóch latach. Jak w tak krótkim czasie udało mu się nie tylko wyrosnąć z paru dość istotnych słabości debiutu, ale też rozwinąć i dojrzeć jako poeta, pozostanie jego tajemnicą.

A więc ta historia zaczyna się znakomicie. I choć nikt nie może wiedzieć, jak się skończy, to przecież nie ma powodu zakładać, że byle jak albo źle. Dlatego stawiam na Szymona Słomczyńskiego. Niech jedzie, przepraszam: niech leci w świat.

O AUTORZE

Dariusz Sośnicki

Urodzony w Kaliszu. Poeta. Absolwent filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat m.in. nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002), nominowany do Paszportu „Polityki” (2002) i Nagrody Literackiej „Gdynia” (2015). W latach 90. redagował pisma „Już Jest Jutro” i „Nowy Nurt”. W latach 2005–2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. Publikuje teksty o literaturze w „Dwutygodniku” i „Czasie Kultury”. Mieszka w Poznaniu.