Na pewno
Rafał Gawin
Głos Rafała Gawina w debacie "Co dał mi Połów?".
strona debaty
Co dał mi Połów?1. Na pewno czas do pracy nad debiutancką książką. Do Połowu zgłosiłem się i zostałem wybrany przez Karola Maliszewskiego w 2008 roku, mając praktycznie gotową książkę debiutancką – w ostatniej chwili ją wycofałem, niemalże już z drukarni. Zadebiutowałem w 2011 roku książką dojrzalszą, bardziej przemyślaną i dopracowaną, a jeszcze do tego dwujęzyczną (co trzy lata wcześniej było nierealne).
2. Na pewno teledysk do wiersza “CZY JESTEŚ NA TYLE SKUTECZNY, ŻEBY OBEJŚĆ SIĘ BEZ BOGA?”, w którym występuję (uczestnicy tego Połowu byli również prezentowani w programie “Poezjem” TVP Kultura i na tę okoliczność powstały dodatkowe materiały).
3. Na pewno sesję zdjęciową okularników (jak jeden mąż: Bies, Gawin, Partyka, Sadulski i Szeremeta, jak zespół muzyki niepoważnej Niedowidzące Oko; zapraszam do archiwum “Przystani!”) z murem w tle (za aparatem: Artur Burszta), z której fotografie zostały wykorzystane na okładkach połowowych arkuszy.
4. Na pewno arkusz Przymiarki, pod kierownictwem Karola Maliszewskiego, który pozwolił mi zweryfikować podejście do debiutu i przewartościować dotychczasowe podejście do wierszy, jakie napisałem. Najważniejszy jest spokój, cierpliwość i zdrowy dystans.
5. Na pewno udział w antologii Połów. Poetyckie debiuty 2010 i pracę z Romanem Honetem jako redaktorem, co zmodyfikowało moje podejście do poprawiania wierszy, nie tylko swoich. Zasada jest prosta (myślę, że nie zdradzam tajników warsztatu): Jeżeli uważasz, że jest to konieczne, spraw, aby autor wiersza sam go zmienił, nie wykonuj jego pracy.
6. Na pewno pokorę. Nie nastawiaj się, drogi Uczestniku Połowu, na nie wiadomo jak “wielką przygodę”, czerp satysfakcję z tego, co się dzieje, co już masz i co osiągnąłeś. Jeżeli twoje wiersze mają szerzej zaistnieć, to zaistnieją również poza dużymi, renomowanymi wydawnictwami (oczywiście jeżeli będziesz w stanie sam zadbać o ich promocję).
O AUTORZE
Rafał Gawin
Ur. 1984. Redaktor, korektor, konferansjer, animator, recenzent, poeta i przyszły prozaik. Wydał pięć książek poetyckich, ostatnio Wiersze dla koleżanek (Justynów 2022). Tłumaczony na języki. Prowadzi „Wiersz wolny” i „Liberté!”. Mieszka w Łodzi, gdzie pracuje (jako instruktor) w Domu Literatury i działa (jako skarbnik i wydawca) w oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.