recenzje / KOMENTARZE

Manifestowi wystarczy dziesięć punktów

Alicja Sawicka

Autorski komentarz Alicji Sawickiej, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

Cokolwiek nie zrobisz, ktoś polubi, ktoś skrytykuje, a potem oboje zapomną.

Adam Kaczanowski

1. Żeby zacząć pisać, potrzebujesz: wtorku lub czwartku, lub piątku, lub soboty; dzbanka zaparzonych ziół — najlepiej mieszanki melisy, mięty i rumianku; playlisty na Spotify „Chilled Jazz”, opcjonalnie „Best Classical Music”; kawałka pizzy – może być z wczoraj; biurka i łóżka – przy biurku piszesz, na łóżku wymyślasz; pledu Polarvide z Ikei za 17,99; okna do patrzenia, jak ludzie chodzą po ulicy.

2. Poczekaj na bliżej niesprecyzowane wrażenie, że coś się już zebrało i za chwilę się przeleje. Pisz do momentu, aż poziom wody opadnie. Kiedy to się stanie, od razu odejdź od biurka i połóż się na wznak na łóżku. Leż spokojnie. Popraw poduszkę. Poczekaj, aż się znowu zbierze. Wtedy usiądź przy biurku. Pisz do wyczerpania. Połóż się. Powtarzaj cykl tak długo, dopóki nie wyciśniesz do ostatniej kropli, do zgniecionej połówki cytryny. Kiedy poczujesz piasek w ustach, natychmiast przestań.

3. Długo zastanawiaj się, czy promienie słońca kładą się, czy padają, dlaczego słońce ma kolor, ale promienie słońca już nie, a także, czy gdyby dało się ich dotknąć, to okazałyby się miękkie, czy twarde. Sprawdź Facebooka. Dojdź do wniosku, że nikt nie chce czytać o promieniach słońca.

4. Zrobiłaś podstawowy błąd — sprawdziłaś Facebooka. Teraz za karę długo zastanawiaj się, czy potrzebna jest ci torebka za 469 zł. Obejrzyj wszystkie modele, w końcu wybierz tę, którą chcesz kupić. Zamknij kartę przeglądarki, bo 469 zł to właściwe 500 zł, a 500 zł to pół tysiąca złotych i jak tak na to spojrzeć, to zdrowo cię pojebało.

5. Wpłać 500 zł na kotki.

6. Przeczytaj, co napisałaś.

7. Zobacz, że już po 16:00, a to oznacza, że zaraz zaczną zamykać stoiska na bazarze. Idź na bazar. Wymacaj optymalne awokado. Gdy nikt nie patrzy, powąchaj korzeń pietruszki. Poproś o kilogram lorda, chociaż na słowie „lord” język zawsze ci się potyka, ale to przecież najsmaczniejsze ziemniaki. Poproś o puszkę ciecierzycy, tylko wcześniej przeczytaj skład. Zatrzymaj się przy stoisku z jajkami i gap się na nie, aż zapamiętasz każdy niuans ich kolorów. Pogłaszcz kiwi. Idź do domu. Wróć się po chleb.

8. Zapytaj Adama na messengerze, czy odnośnie tego manifestu dla Biura Literackiego miałby jakąś radę, bo nie wiesz za co chwycić, bo kilka razy zaczynałaś i wszystko wydaje ci się pretensjonalne.

9. Zapytaj, czy możesz użyć jego rady jako motta do manifestu.

10. Uciesz się, że to już punkt dziesiąty, a wedle twojej wiedzy manifestowi wystarczy dziesięć punktów. Taki dekalog na przykład.

O AUTORZE

Alicja Sawicka

Urodziła się w 1981 roku w Szczecinie. Obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UW. Autorka publikacji z zakresu teorii sztuki w pismach i antologiach. Pracuje w sektorach non-profit i prywatnym w zakresie sztuki i kultury. Przez kilkanaście lat pełniła funkcję dyrektor programowej Festiwalu Fama w Świnoujściu. Menadżer programowa m.in. Festiwalu im. Zygmunta Haupta w Gorlicach oraz Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Współpracuje z warszawską Szkołą Impro, której jest absolwentką. Brała udział w warsztatach prozatorskich Wydawnictwa Czarne. Zrealizowała kilka odcinków podcastu dla Tok FM, w których czytała autorskie opowiadania („Gdy pytasz, co u mnie słychać”). Mieszka na Grochowie w Warszawie.  

powiązania

Rozmowy na koniec: odcinek 2 Nowe głosy z Polski: proza

nagrania / TransPort Literacki Alicja Sawicka Antonina Tosiek Barbara Frączyk Iwona Bassa Jakub Skurtys Marta Lipowicz Mirek Kulisz Patryk Kulpa

Drugi odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Alicja Sawicka Barbara Frączyk Bartosz Horyza Hubert Zemler Iwona Bassa Marta Lipowicz Mirek Kulisz Ola Lewandowska Patrick Leftwich Patryk Kulpa Szymon Kowalski Zofia Kiljańska

Czytanie z książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 z udziałem Iwony Bassy, Aleksandry Byrskiej, Barbary Frączyk, Bartosza Horyzy, Zofii Kiljańskiej, Szymona Kowalskiego, Mirka Kulisza, Patryka Kulpy, Patricka Leftwicha, Oli Lewandowskiej, Marty Lipowicz i Alicji Sawickiej w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zelmer.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (proza)

utwory / zapowiedzi książek Alicja Sawicka Barbara Frączyk Iwona Bassa Marta Lipowicz Mirek Kulisz Patryk Kulpa

Fragmenty zapowiadające książkę Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, która ukaże się w Biurze Literackim 3 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Zasady poruszania się po ringu

utwory / premiera w sieci z Połowu Alicja Sawicka

Premierowa proza Alicji Sawickiej Zasady poruszania się po ringu. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Spróbuj opisać to inaczej

wywiady / O PISANIU Alicja Sawicka Barbara Frączyk

Rozmowa Barbary Frączyk z Alicją Sawicką, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Wycieczki i małe opętania

wywiady / O PISANIU Alicja Sawicka Mirek Kulisz

Rozmowa Alicji Sawickiej z Mirkiem Kuliszem, laureatem projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Opowiadanie o starych kobietach

utwory / premiery w sieci Alicja Sawicka

Opowiadanie Alicji Sawickiej Opowiadanie o starych kobietach nagrodzone w konkursie „Wiersze i opowiadania doraźne 2021”.

WIĘCEJ

Przeciwstawienie kobiety i mężczyzny

wywiady / O PISANIU Alicja Sawicka Olivia Panufnik

Rozmowa Olivii Panufnik z Alicją Sawicką, laureatką konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne 2021”.

WIĘCEJ

Długo po zakończeniu

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impresja Adama Kaczanowskiego na temat prozy Alicji Sawickiej, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ