Biuro Literackie uruchamia w Kołobrzegu „Lekcje języka literackiego”

12/11/2021 wydarzenia

Biuro Literackie uruchamia nowy cykl „Lekcje języka literackiego”, w ramach którego autorzy związani z wydawnictwem odwiedzać będą kołobrzeskie licea i wezmą udział w otwartych spotkaniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jeszcze w tym roku przyjedzie dwoje krakowskich twórców: Michał Mytnik (już w środę, 17 listopada) i Elżbieta Łapczyńska. To kolejne wydarzenie po przeprowadzce Biura Literackiego do Kołobrzegu. 

 

 

Michał Mytnik debiutował w 2021 roku tomem hoodshit (griptape) jako laureat projektu  „Pierwsza książka wierszem” realizowanego przez Biuro Literackie. Jak sam mówi: „pisze wiersze, jeździ na desce i robi muzykę”. hoodshit (griptape) to przemierzanie miasta z jedną słuchawką w uchu, grind po zardzewiałym osiedlu, szukanie sygnału, by wysłać wiadomość. W swoim debiucie autor nie tyle czerpie z języka bloków, ile po prostu nim mówi, wydobywając z niego cały poetycki potencjał.

 

Wdech, wydech i miękki spokój – reset osiedla, ślizg po znaczeniach, rozmyta rzeczywistość materializowana we wsadach, trickach, samplach. Parkiet, beton i ścieżka są tu powierzchnią, po której porusza się podmiot, i chociaż porusza się pewnie, to z każdym krokiem ściera się, zatraca. Bohater rezonuje rzeczywistość i zaklina ją kolejnymi kickflipami, bluntslide’ami i ollie. Rytuał porządkuje jaźń i pozwala jechać dalej.

 

W rozmowie, jaką z autorem przeprowadził Patryk Kosenda, Michał Mytnik tak opowiada o pracy nad książką: „Przy redakcji współpracowałem z Dawidem Mateuszem. Dawid rzucił pomysł, żeby historię w hoodshit (griptape) prowadził cykl wierszy skaterskich, tak aby czytanie tego tomu wywoływało wrażenie przejazdu na desce przez miasto. Poukładaliśmy wiersze na nowo, dodałem kilka nowych pomysłów. Wiersze z cyklu ‘griptape’ zyskały nowe tytuły pochodzące od nazw trików, które jowialnie prowadzą story.

 

W ramach cyklu Michał Mytnik spotka się z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika, II LO im. Henryka Sienkiewicz oraz Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. W środę, 17 listopada o godzinie 17:00 odbędzie się też spotkanie z autorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima (ul. Frankowskiego 3). W grudniu „Lekcje języka literackiego” poprowadzi Elżbieta Łapczyńska, autorka Bestiariusza nowohuckiego wyróżniona Nagrodą Conrada.

inne wiadomości z kategorii