Czytam naturalnie

Takiego miejsca na ciąg dalszy festiwalu Biura Literackiego zapewne nikt się nie spodziewał. Szczególnie, gdy było już wiadomo, że imprezie towarzyszyć będzie Europejskie Forum Literackie, w którym swój udział zapowiedziało wielu uznanych dyrektorów festiwali i instytucji literackich, agentów, wydawców i tłumaczy z wielu krajów.

 

BL Img 2016.08.24 Akcja Czytam naturalnie_www_top

 

Część wydarzeń ulokowana jest w obiektach należących do Czarnej Góry Resort w Siennej, gdzie zameldowanych na stałe jest tylko 25 mieszkańców! Część w Stroniu Śląskim, gminie liczącej nieco ponad 6 tysięcy mieszkańców. To najbardziej wysunięta na południe zachodnia część Polski granicząca z Czechami.

 

To również najbardziej lesista gmina w Polsce z aż czterema rezerwatami przyrody. Czarna Góra Resort rokrocznie zdobywa tytuł najlepszej w Polsce stacji narciarskiej. To tutaj znajdują się: czynna cały rok najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna, mająca ok. 900 metrów, wieża widokowa na szczycie Czarnej Góry oraz trasy do uprawiania ekstremalnego kolarstwa górskiego.

 

Nietrudno w takim miejscu o wyjątkowe warunki do lektury książek. Stąd festiwalowe hasło “Czytam naturalnie” towarzyszące 21. edycji imprezy, która (o czym nie wszyscy wiedzą) miała swój początek w Niemiecko-Polskich Spotkaniach Młodych Pisarzy, jakie na początku lat 90. współrealizował tutaj pomysłodawca festiwalu Artur Burszta.

 

O tym, jak w praktyce wypada to hasło, udowadniają dwie towarzyszące Stacji Literatura akcje. Na festiwalowym Instagramie fotograficzna prezentacja festiwalowych gości “czytających naturalnie”. Tych z Polski, ale także tych, którzy przyjadą do Stacji z zagranicy. Są zdjęcia z wakacyjnych lektur i domowych miejsc, które stanowią czytelniczą oazę.

 

Wybierający się na festiwal czytelnicy piszą o swoich “naturalnych” lekturach w debacie w biBLiotece. Opowiadają o tym, na jakie premiery czekają lub które z festiwalowych książek już doczekały się naszego “naturalnego czytania”. Czy literatura i wszystko, co z nią związane, wybrzmi lepiej, głośniej i wyraźniej w nowej lokalizacji festiwalu? Warto przekonać się samemu!

inne wiadomości z kategorii