Dodatkowe nabory do Pracowni Stacji Literatura 24

Biuro Literackie ogłasza nabór do dodatkowych Pracowni oraz projektów towarzyszących Stacji Literatura 24.

BL Img 2019.05.07 Dodatkowe nabory do Pracowni Stacji Literatura 24__www_top

Biuro Literackie ogłasza nabór do dodatkowych Pracowni oraz projektów towarzyszących Stacji Literatura 24:

 

PRACOWNIA KSIĘGARSKA: Księgarnia z poezją

 

Biuro Literackie zaprasza wyróżniające się księgarnie oraz najbardziej aktywnych księgarzy do udziału w projekcie mającym na celu sprowokowanie dyskusji na temat roli księgarń i ich przyszłości. Pierwszy etap inicjatywy to debata, która będzie toczyć się na łamach magazynu biBLioteka. W drugim autorzy najciekawszych tekstów zostaną zaproszeni do udziału w Stacji Literatura 24. Efektem finalnym inicjatywy będzie zainicjowanie sieci „Księgarni z poezją”, która zostanie objęta programem cyklicznych wydarzeń propagujących czytelnictwo, szczególnie współczesną poezję.

 

Jakie jest miejsce księgarni wśród innych instytucji kultury? Jak sprawić, by księgarnie nie były jedynie sklepami z książkami, ale też ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują? Czy powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją, czy stawiać na popularyzowanie tego, co łatwiej przyswajalne czytelniczo? Jak sprawić, by księgarnie stacjonarne (zwłaszcza kameralne i autorskie) broniły się na rynku zdominowanym przez duże sieci handlowe oraz księgarnie internetowe?

 

Czy księgarnia jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem pracy? Jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych księgarzy? Czy może udać się przedłużanie tradycyjnej roli doradcy czytelnika w jego lekturowych wyborach? Na czym polega erudycja księgarza? Jakie wykształcenie i jakie cechy osobowości księgarzy mogą temu służyć? Jakie są główne problemy, z którymi borykają się dzisiaj księgarze? Na te i na inne pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedź w trakcie debaty internetowej, a następnie podczas Stacji Literatura.

 

Dzięki ministerialnej dotacji z programu „Partnerstwo dla książki” udział księgarzy w zajęciach będzie bezpłatny. Biuro Literackie pokryje koszty trzech noclegów w Aparthotelu w Siennej wraz z wyżywieniem. Oprócz zajęć, które prowadzić będzie Filip Łobodziński, znany m.in. jako dziennikarz „Xięgarni” emitowanej w TVN 24, zaplanowane zostały prezentacje zaproszonych księgarni. W ich trakcie każda księgarnia będzie miała okazję do przedstawienia swojej działalności w wybranych przez siebie obszarach.

 

By wziąć udział w zajęciach, należy do 31 maja przesłać na adres mailowy akcje@biuroliterackie.pl swoje zgłoszenie składające się z listu prezentującego działania w obszarze propagowania poezji; list należy zatytułować: PRACOWNIA KSIĘGARSKA.

 

 

PRACOWNIA PRZEKŁADOWA: Tłumacz z uczelni  

 

Jesteś tłumaczem/tłumaczką? Interesujesz się współczesną literaturą: anglojęzyczną, francuską, iberoamerykańską i katalońską oraz węgierską? Chcesz sprawdzić swoje umiejętności? Poprawić warsztat? Weź udział w Pracowni przekładowej Stacji Literatura 24 między 12 a 15 września 2019 roku (cztery dni, łącznie 7 godzin zajęć).

 

Zaplanowane zostały zajęcia i konsultacje indywidualne pod okiem wybitnych tłumaczy: Hanny Igalson-Tygielskiej, Anny Sawickiej, Elżbiety Sobolewskiej i Tadeusza Sławka. Mają mieć one kameralny charakter. Przyjętych zostanie maksymalnie 12 osób – do każdego z wykładowców po dwie lub trzy osoby.

 

Projekt przeznaczony jest wyłącznie dla studentów lub doktorantów wydziałów filologicznych powyższych języków. Warunkowo do udziału w pracowni mogą być dopuszczeni niedawni absolwenci (z poprzedniego roku akademickiego). O wyborze będą decydować próbne przekłady poetyckie lub prozatorskie.

 

Propozycje przyjmowane są poprzez formularz (link poniżej) do 31 maja 2019 roku. Każde zgłoszenie powinno składać się z 10 wybranych wierszy lub dwóch opowiadań albo fragmentu powieści o łącznej długości nieprzekraczającej 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Należy także dołączyć biogram przekładanego autora. Każdy może przesłać wyłącznie jeden zestaw tekstów. Wysyłka zgłoszenia jest jednoznaczna z akceptacją wszystkich warunków projektu zawartych w niniejszym ogłoszeniu.

 

Organizator projektu Biuro Literackie zastrzega sobie możliwość zmian powyższych warunków. Osoby, które zadeklarują udział w projekcie, zostaną o nich poinformowane mailowo. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.

 

 

PRACOWNIA MISTRZÓW: Ludzie mają siłę    

 

Wybierasz się na Stację Literatura 24? Nie zgłosiłeś/aś się do udziału lub nie dostałeś/aś do żadnej z dziesięciu Pracowni? Mamy dla Ciebie specjalną propozycję. Zapisz się do Pracowni mistrzów! To poranne wykłady (szczegółowy program podamy niebawem) naszych festiwalowych gości (m.in. Konrada Góry, Bianki Rolando i Andrzeja Sosnowskiego).

 

Chcesz wziąć udział w zajęciach? Wyślij do 31 maja swoje zgłoszenie składające się z krótkiej informacji na Twój temat. Wysyłka zgłoszenia jest jednoznaczna z deklaracją udziału w zajęciach w dniach 12–15 września 2019 roku. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.

 

 

Więcej informacji

https://www.biuroliterackie.pl/projekty/

inne wiadomości z kategorii