Nagroda Szymborskiej dla Marcina Sendeckiego!

Marcin Sendecki został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. W. Szymborskiej za wydany w Biurze Literackim zbiór poetycki “W”. Serdecznie gratulujemy autorowi!

 

BL Img 2017.06.10 Nagroda Szymborskiej dla Marcina Sendeckiego_www_top

 

Marcin Sendecki został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Szymborskiej za wydany w Biurze Literackim zbiór poetycki W. To kolejne wyróżnienie dla autora za ten tom. Wcześniej doceniła go kapituła nagrody “Odry”, sytuując książkę w szerszym kontekście i podkreślając, że “należy ona do książkowego cyklu, który układa się w biograficznie i historycznie zorientowaną, mądrą i emocjonalnie angażującą całość”.

 

Wydany pod koniec ubiegłego roku tom W sugeruje sensy raczej autobiograficzne niż autotematyczne. Po wymagających niezwykłego skupienia wierszach z Przedmiaru robót oraz z Lamet, W to książka dająca się czytać jako poemat autobiograficzno-autotematyczny, rozbudowana elegia na śmierć przyjaciela oraz próba poetyckiego zapisania i utrwalenia wspólnych losów.

 

Autor urodził się w 1967 roku. Jest poetą, redaktorem i dziennikarzem. W latach 80. i 90. był związany z pismem “bruLion”, a następnie z tygodnikiem “Przekrój”. Czterokrotnie został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Silesius (tomy: Trap w 2009 roku, 22 w 2010, Pół w 2011 i Farsz w 2012). Ostatecznie otrzymał Silesiusa trzy lata później za Przedmiar robót. Z Biurem Literackim związany jest od 1996 roku.

inne wiadomości z kategorii