Kacper BARTCZAK: Pokarm suweren

12/06/2017 premiery

Po wydanych dwa lata temu Wierszach organicznych, za które łódzki poeta został nominowany do wielu nagród literackich, przyszedł czas na Pokarm suweren. Już dzisiaj oficjalna premiera nowego tomu Kacpra Bartczaka!

 

BL Img 2017.06.12 Kacper BARTCZAK Pokarm suweren_www_top

 

Po wydanych dwa lata temu Wierszach organicznych, nominowanych do nieomal wszystkich najważniejszych nagród, przyszedł czas na Pokarm suweren. To intrygujący zbiór, którego idiom leży gdzieś pomiędzy zaangażowaną dykcją podpatrującą świat a intelektualną pracą na samych pojęciach, jakimi o tym świecie mówimy.

 

W swojej twórczości literackiej – a trzeba przypomnieć, że Pokarm suweren jest już szóstą książką Kacpra Bartczaka – zdaniem Anny Kałuży łódzki autor “splatając ze sobą mikro- i makrostruktury, biologiczność i mechaniczność, daje w efekcie najbardziej wiarygodną politycznie symulację naszego świata”.

 

Jedną z “pierwszych rzeczy” zbioru Pokarm suweren jest praca na pojęciach. Kacper Bartczak twarde, dyskursywne kategorie poddaje jednak nie obróbce czysto intelektualnej – zawieszonej w “rozumowej” próżni – lecz raczej estetycznej, poetyckiej. Przyjmuje przy tym założenie o antropogenetycznym wymiarze pracy, jaką te pojęcia wykonują w naszym doświadczaniu świata.

 

Stąd w nowym zbiorze autora programowa leksykalna oszczędność czy tyle strategicznych zamilknięć: kolejne wersy, chociaż naładowane wielością sensów, nie przytłaczają czytelnika intelektualnym ciężarem. Na poziomie rejestru Bartczakowi udaje się zachować odpowiednią równowagę, dzięki czemu Pokarm suweren pozostaje przede wszystkim świetną książką poetycką.

 

Kacper Bartczak urodził się w 1972 roku. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem i wykładowcą akademickim. Tłumaczył takich poetów jak Rae Armantrout, John Ashbery czy Peter Gizzi. W 2009 roku został laureatem Nagrody “Literatury na Świecie” za wydany w Biurze Literackim zbiór esejów krytycznych Świat nie scalony. Mieszka w Łodzi.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • O KSIĄŻCE Echo-sfera wiersza Rozmowa Pawła Kaczmarskiego z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Pokarm suweren, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku. więcej