Rozalia nad morzem

13/07/2017 wydarzenia

Biuro Literackie znów w podróży: tym razem z Justyną Bargielską i Siedmioma przygodami Rozalii Grozy. Widowisko na podstawie książki we współpracy z autorką przygotują Anna Makowska-Kowalczyk i Kazio Sponge. Do obejrzenia w sobotę Darłowie i w poniedziałek w Kołobrzegu!

 

BL Img 2017.07.14 Rozalia nad morzem_www_top

 

Biuro Literackie znów w podróży: tym razem z Justyną Bargielską i Siedmioma przygodami Rozalii Grozy. Widowisko na podstawie książki we współpracy z autorką przygotują Anna Makowska-Kowalczyk i Kazio Sponge. Do obejrzenia w sobotę 15 lipca o 13:00 w Hotelu Apollo (ul. Kąpielowa 11) w ramach Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie oraz w poniedziałek 17 lipca o 16:00 w ramach cyklu wakacyjnych wydarzeń w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Wstęp na oba wydarzenia wolny.

 

Przy okazji premiery książki Justyny Bargielskiej Aleksander Nawarecki zwracał uwagę, że “urok i siła tej opowieści łączy się z mieszaniem porządków: z jednej strony mamy bogactwo realistycznych szczegółów niby z powieści obyczajowej dla dorastających dziewcząt, a z drugiej – tytułowe ‘przygody’, więc zdarzenia niezwykłe, ocierające się o cudowność (np. mówiące zwierzęta) i ‘awanturę'”. Bargielska świadomie i niezwykle sprawnie wykorzystuje też współczesny, codzienny język, ale swoją książką komentuje również problemy współczesności. Pojawiają się w przygodach Rozalii wątki związane z emigracją, patriotyzmem, terroryzmem, o którym zaczyna się uczyć już dzieci w szkołach, czy z tożsamością.

 

Duet, który we współpracy z autorką podjął się przygotowania widowiska teatralnego na podstawie książki – Anna Makowska-Kowalczyk i Kazio Sponge – znany jest już najmłodszym czytelnikom Biurowych książek. Sześcioletni chłopiec wykonany z gąbki, z zaawansowaną wadą wymowy, “celebryta”, dżentelmen, grający na cymbałkach i papierowej gitarze, wraz z “mamą”, aktorką po Wydziale Lalkarskim PWST we Wrocławiu, uhonorowaną m.in. nagrodą WARTO, wyróżnioną główną nagrodą podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych, udowodnią, że wakacyjny wypoczynek i zabawa mogą mieć również literacki charakter.

belka_1

inne wiadomości z kategorii