Sankcje na 60 urodziny Jerzego Jarniewicza

14/03/2018 zapowiedzi

Wybór 60 wierszy Jerzego Jarniewicza przygotowany przez Martę Koronkiewicz oraz Pawła Kaczmarskiego ukaże się nakładem Biura Literackiego 21 maja z okazji 60 urodzin autora.

 

BL Img 2018.03.14 Sankcje na 60 urodziny Jerzego Jarniewicza__www_top

 

Wybór 60 wierszy Jerzego Jarniewicza przygotowany przez Martę Koronkiewicz oraz Pawła Kaczmarskiego ukaże się nakładem Biura Literackiego 21 maja z okazji 60 urodzin autora. Poeta będzie jednym z głównych bohaterów organizowanego od połowy lat 90. festiwalu Stacja Literatura 23, na którym pojawił się po raz pierwszy dwadzieścia lat temu. Od tamtej pory wszystkie swoje książki poetyckie Jarniewicz wydaje w oficynie Artura Burszty, gdzie wraz z publikacjami przekładowymi ukazało się już 17 tytułów.

 

“Chcieliśmy, żeby wybór pozostał możliwie spójny, opowiadał w pewnym sensie własną historię o twórczości Jarniewicza, wyostrzając wybrane wątki i mechanizmy jego poezji. Chcieliśmy, żeby mógł być traktowany raczej jako autonomiczny, osobny tom wierszy niż przekrojowe ‘prawie-zebrane’. I tak, chcąc pokazać czytelnikom i czytelniczkom jak najwięcej Jarniewicza, ale bez pretensji do podsumowań i domknięć, zgodziliśmy się na liczbę sześćdziesiąt – arbitralną, rzecz jasna, ale pozwalającą, mamy nadzieję, pogodzić te cele” – piszą w posłowiu autorzy wyboru.

 

Całość uzupełniają wypowiedzi Jerzego Jarniewicza, o których tak pisze Marta Koronkiewicz: “Chcieliśmy, by dodane fragmenty oświetlały wiersze, z którymi sąsiadują, by stanowiły dla nich kontrapunkt, na mocy jukstapozycji podkreślały wybrane, czasem niecentralne wątki utworów”. Podstawą wyboru są wiersze z ostatnich książek Jarniewicza: Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012), Woda na Marsie (2015) oraz Puste noce (2017). “Wiersze ‘starsze’ czy ‘pierwsze’ są reprezentowane bardzo nielicznie”.

 

Zdaniem Pawła Kaczmarskigo: “Jarniewicz nie kryje się ze swoim wierszowym warsztatem, nie ukrywa ciągów skojarzeń, podsłuchań czy rozmów, z których wiersz ‘się wziął’; jego wiersze chętnie opowiadają o własnej genezie. Jest w tym coś bardzo życzliwego, zapraszającego wobec czytelnika i czytelniczki”. Marta Koronkiewicz we wspomnianym już tutaj posłowiu, będącym rozmową między redaktorami książki, dodaje: “Jarniewicz im starszy, tym poetycko młodszy: odważniejszy, bardziej brawurowy, mniej klasyczny, sięgający dalej wyobraźnią”.

 

Jerzy Jarniewicz urodził się w 1958 roku w Łowiczu. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, wykładowcą literatury angielskiej. W 1982 roku ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, a w 1984 roku filozofię. W prasie debiutował w 1974 roku; debiut książkowy przypadł na rok 1984. Od 1994 roku autor jest członkiem zespołu redakcyjnego “Literatury na Świecie”. Współpracuje m.in. z “Gazetą Wyborczą” oraz “Tygodnikiem Powszechnym”. Ostatnio opublikował tom szkiców All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury (2016) oraz tom Puste noce. Mieszka w Łodzi.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • O KSIĄŻCE Sankcje. Posłowie Rozmowa Marty Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski o twórczości Jerzego Jarniewicza, będąca posłowiem do książki Sankcje, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 30 kwietnia 2018 roku. więcej
  • ESEJE Kinkyway Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Sankcje Jerzego Jarniewicza, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 30 kwietnia 2018 roku. więcej
  • POEZJE Sankcje Fragment książki Sankcje Jerzego Jarniewicza, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 30 kwietnia 2018 roku. więcej