TransPort Literacki 28: Muzyka słowa

Każdego roku jednym z najbardziej wyczekiwanych bloków wydarzeń festiwalu TransPort Literacki jest „Muzyka słowa”. Tym razem autorkom i autorom prezentującym swoje teksty na naszej scenie towarzyszyć będzie Resina.

 

 

Każdego roku jednym z najbardziej wyczekiwanych bloków wydarzeń festiwalu TransPort Literacki jest „Muzyka słowa”. Tym razem autorkom i autorom prezentującym swoje teksty na scenie RCK towarzyszyć będzie kompozytorka, wiolonczelistka i wokalistka Karolina Rec – szerszej publiczności znana jako Resina. Jest twórczynią muzyki teatralnej i filmowej, między innymi do nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, oraz autorką wielu albumów muzycznych.

 

Urodzona w 1982 roku Resina ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański. Ma na koncie współpracę z rozmaitymi artystami specjalizującymi się w różnych gatunkach muzycznych, np. z Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilską czy NOON-em. Jej muzykę można było usłyszeć na wybiegu modowym domu Gucci oraz w grze typu visual novel: „Vampire: The Masquerade – Shadows of New York”.

 

W tym roku w ramach trzech bloków zaprezentuje się aż piętnaścioro autorów i autorek. W piątek 23 września będą to: Kacper Bartczak, Iwona Bassa, Karolina Kapusta, Andrzej Sosnowski, Katarzyna Szweda. Na 24 września zaplanowano aż dwa bloki. W ramach pierwszego z nich wystąpią: Roman Honet, Marlena Niemiec, Paulina Pidzik, Janusz Rudnicki oraz Aleksander Trojanowski (w roli autora wyboru wierszy Juliana Tuwima).

 

W sobotnie popołudnie w Regionalnym Centrum Kultury czytać będą: Jerzy Jarniewicz, Bronka Nowicka, Klaudia Pieszczoch, Jakub Pszoniak i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Wszyscy autorzy i autorki prezentować będą wiersze z premierowych książek. Warto przypomnieć, że wśród muzyków towarzyszących tym prezentacjom w ubiegłych latach znaleźli się m.in.: Dominik Strycharski, Paweł Szamburski, Olo Walicki, Stefan Wesołowski, Wacław Zimpel i Hubert Zemler, a także Kormorany i Pustki.

 

W tym roku wyjątkową oprawę muzyczną będą miały też wieczorne wydarzenia z cyklu „Rozmowy na koniec”, które muzycznie uświetni perkusista Mateusz Rychlicki. Artysta znany jest przede wszystkim z zespołu Kristen, tworzy także duet Salto. W swoim solowym projekcie – MEF – wykorzystuje archaiczne instrumenty elektroniczne, a generowana muzyka to mieszanka dubu i ambientu. Wspólnie z Resiną zagra koncert zamykający festiwal.

 

Odwiedź festiwalową stronę

Dołącz do TransPortowej grupy

Zobacz festiwalowy spot

Posłuchaj, jak ubiegłoroczną edycję festiwalu oceniły uczestniczące w nim osoby

Poznaj opinie, które zebrała pierwsza kołobrzeska edycja festiwalu

 

 

inne wiadomości z kategorii