TransPort Literacki 28: Strona A, strona B

Każdy, kto pisze, czyta, zajmuje się literackim przekładem i prowadzi księgarnię, może zostać uczestnikiem festiwalu. Posłuchaj, jak dyrektor festiwalu Artur Burszta opowiada o tym, jak dołączyć do TransPortu Literackiego 28, przybliża poszczególne imprezy i bohaterów oraz bohaterki wydarzeń.

 

 

Za niespełna 100 dni jedno z najbardziej wyczekiwanych literackich wydarzeń tego roku. TransPort Literacki, który po raz dwudziesty ósmy i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Tegoroczna edycja to blisko sto pięćdziesiąt punktów programu, co czyni ją najbardziej rozbudowaną wersją w historii imprezy. Ale nie o statystyki tutaj chodzi, tylko możliwość spotkania, bycie razem, rozmowy o książkach, ale także o życiu, w którym literatura odgrywa centralną rolę.

 

Każdy, kto pisze, czyta, zajmuje się literackim przekładem i prowadzi księgarnię, może zostać uczestnikiem festiwalu. Posłuchaj, jak dyrektor festiwalu Artur Burszta opowiada o tym, jak dołączyć do TransPortu Literackiego, przybliża poszczególne imprezy i bohaterów oraz bohaterki wydarzeń. Towarzyszą mu w audycji: Miłosz Fleszar, Roman Honet, Jerzy Jarniewicz, Karolina Kapusta,  Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Resina i Mateusz Rychlicki. Jest także chwila dla Magika z Paktofoniki, którego twórczości poświęcone jest jedno z festiwalowych spotkań.

 

W 83. odcinku „Strony A, strony B” także o tym, co czeka tych, którzy i które wybierają się między 21 a 24 września do Kołobrzegu. Można dowiedzieć się jak najszybciej i najłatwiej dojechać z okolic Warszawy i Krakowa nad morze, gdzie mieści się festiwalowa baza noclegowa, czy są jeszcze wolne pokoje, w jakich przestrzeniach odbywać się będą wydarzenia, ile osób wejdzie za darmo na spotkania, gdzie zaplanowano punkty gastronomiczne, księgarnie i strefy odpoczynku. W audycji także o specjalnej wakacyjnej akcji, która ma na celu dobre przygotowanie do festiwalu.

 

Festiwal – mimo upływu lat i ogólnej tendencji spychającej literaturę piękną na dalszy plan – wciąż utrzymuje wysoki poziom i frekwencję. Niezmiennie od lat idzie pod prąd, nie schlebia gustom, ale je tworzy. Przed rokiem nad morzem na różne sposoby odmieniano „Trans”, w tym zaś reinterpretacji zostanie poddane słowo „Port”, szczególnie dwa jego przeciwstawne znaczenia – zakotwiczenie i przejście z jednego miejsca w drugie. Wtedy festiwal otworzyła „kontrabanda namysłu” profesora Tadeusza Sławka, teraz „drzwi i bramę” uchyli Jerzy Jarniewicz. Warto przy tym być!

 

Posłuchaj 83. odcinka cyklu „Strona A, strona B”

Odwiedź festiwalową stronę

Dołącz do TransPortowej grupy

Zobacz festiwalowy spot

Posłuchaj, jak ubiegłoroczną edycję festiwalu oceniły uczestniczące w nim osoby

Poznaj opinie, które zebrała pierwsza kołobrzeska edycja festiwalu

 

inne wiadomości z kategorii