TransPort Literacki 29: Niezbędnik festiwalowy

TransPort Literacki 29 potrwa w tym roku cztery dni między 6 a 9 czerwca. Podobnie jak w kilku ostatnich latach rozpocznie się wieczorem w czwartek i zakończy w niedzielę w południe. To będzie trzecia edycja imprezy w czerwcu. Co jeszcze warto wiedzieć o festiwalu? 

 

 

TransPort Literacki 29 potrwa w tym roku cztery dni między 6 a 9 czerwca. Rozpocznie się wieczorem w czwartek i zakończy w niedzielę w południe. To będzie trzecia edycja imprezy w czerwcu. Wcześniej w tym terminie odbywały się pierwsza edycja w 1996 roku w Legnicy oraz ostatnia w Stroniu Śląskim w 2021 roku. Obie wyjątkowe i pamiętne, także z uwagi na wakacyjną aurę. Oby i tym razem opady deszczu były przelotne. Wówczas oprócz Regionalnego Centrum Kultury przy ulicy Solnej 1, gdzie zaplanowano główne wydarzenia, a także Blue&Green Baltic Hotel MediSPA&fit przy ulicy Wylotowej 45, gdzie odbywać się będą zajęcia we wszystkich Pracowniach, trzecim miejscem wydarzeń stanie się scena na plaży przy Saltic Beach Bar w Grzybowie.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia w RCK i na plaży jest wolny. W przypadku sali widowiskowej będzie obowiązywać pierwszeństwo dla tych osób, które najszybciej zajmą dostępne miejsca. Jeśli chodzi o Pracownie, to nie ma już wolnych miejsc. Wszyscy goście oraz osoby biorące udział w Pracowniach otrzymają w tym roku festiwalowy identyfikator wraz z pamiątkową smyczą. Dzięki temu staniemy się mniej anonimowi, będziemy mogli zwracać się do siebie po imieniu, wyróżnimy się wśród kołobrzeskich mieszkańców i turystów. Festiwal podobnie jak w tamtym roku promować się będzie na przystankach i w autobusach z wierszami z premierowych książek. Nowością jest akcja w przestrzeni miejskiej z wielkimi kartonowymi literami.

 

W tym roku po raz pierwszy w Kołobrzegu, wzorem edycji w Stroniu Śląskim, powstanie strefa odpoczynku i gastronomii. Zostanie ona ulokowana na tyłach RCK w okolicach sceny letniej. Po każdym festiwalowym spotkaniu będziemy wychodzić bocznymi drzwiami prosto do tego właśnie miejsca. Kawę i słodkości jak zawsze zapewni Coffeedesk. O ciepłe posiłki zadba Zakład Aktywności Zawodowej. W tym miejscu zorganizowana zostanie także festiwalowa księgarnia z nowościami, starszymi książkami zaproszonych autorek i autorów oraz publikacjami w specjalnej cenie. Warto zaopatrzyć się w plecaki i torby, w które będzie można zapakować jak najwięcej książek. Tradycją tego festiwalu jest znacznie większy bagaż w drodze powrotnej.

 

Gastronomia ulokowana będzie także przy scenie na plaży. Ta zostanie dostosowana do pory i miejsca oraz charakteru wydarzeń. Z uwagi na liczbę osób uczestniczących w Pracowniach i miejsc odbywania zajęć, które zostały rozlokowane tak naprawdę w dwóch hotelach, na pięciu poziomach, nie ma możliwości, żeby zorganizować tam punkty z kawą czy wodą. Warto zatem zaopatrzyć się w napoje we własnym zakresie, np. w strefie przy RCK. Także dlatego, że w pobliżu hotelu nie ma żadnych sklepów. Przejazdy z hotelu do RCK, ale także do Grzybowa odbywać się będą przy zaangażowaniu festiwalowego autokaru oraz autobusów komunikacji miejskiej. Na scenę na plaży można także wybrać się spacerem. To około 20 minut od festiwalowego hotelu. Nie polecamy natomiast spaceru do RCK, bo to już nieco dłuższa droga.

 

Są jeszcze wolne miejsca w autobusie, który wyruszy z Warszawy do Kołobrzegu. Warto skorzystać z tej propozycji. Autokar dowiezie wszystkich do festiwalowego hotelu i z tego samego miejsca odwiezie do Warszawy. Jeśli chodzi o noclegi w pobliżu głównego festiwalowego hotelu (Blue&Green Baltic Plaza), to tutaj także prosimy o kontakt na adres akcje@biuroliterackie.pl. Przypominamy, że w tym roku oferta miejsc jest szeroka i na każdą kieszeń. Sugerujemy wybieranie noclegów w Dzielnicy Zachodniej w oparciu o zaproponowany na festiwalowej stronie wykaz miejsc. Oczywiście można przyjechać z rodziną i najbliższymi, nie tylko na cztery festiwalowe dni, ale także na czas przed tegorocznym TransPortem lub po nim. Sam festiwal to cztery intensywne dni. Tu warto uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, które składają się na program imprezy.

 

Dopiero gdy weźmie się udział w Pracowniach, wszystkich wydarzeniach w RCK i na plaży, można wejść w Trans, który zbliża w pełni do sedna festiwalu. Ten nie jest tworzony jako pojedyncze punkty programu, tylko jedno trwające cztery dni wydarzenie. Warto wpaść w ten Trans, bo jest on czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym.

 

 

Zobacz festiwalową stronę

Posłuchaj audycji o tegorocznym festiwalu

Dołącz do TransPortowej grupy

 

inne wiadomości z kategorii