TransPort Literacki 30: Rozmowy na koniec

Czter­na­ście wie­czor­nych „Roz­mów na koniec” w Hote­lu Shel­l­ter Resort & Spa w Rogo­wie popro­wa­dzą: Inga Iwa­siów, Jakub Pszo­niak, Maciej Robert, Jakub Skur­tys i Anto­ni­na Tosiek.

 

„Roz­mo­wy na koniec” to część pro­gra­mu Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go, któ­ra umoż­li­wia głę­bo­kie zanu­rze­nie się w lite­rac­kie dys­ku­sje oraz pre­mie­ro­we książ­ki auto­rów zwią­za­nych z tego­rocz­ną edy­cją festi­wa­lu. To prze­strzeń, w któ­rej łączą się roz­mo­wy o lite­ra­tu­rze, deba­ty na temat współ­cze­snych zagad­nień spo­łecz­nych oraz zapo­wie­dzi czy­tań naj­now­szych ksią­żek. Czter­na­ście wie­czor­nych spo­tkań w Hotel Shel­l­ter Resort & Spa w Rogo­wie popro­wa­dzą: Inga Iwa­siów, Jakub Pszo­niak, Maciej Robert, Jakub Skur­tys i Anto­ni­na Tosiek.

 

Pierw­sze spo­tka­nia już w czwar­tek 8 maja o godzi­nie 21:00. Z Pio­trem Som­me­rem poroz­ma­wia­ją Anto­ni­na Tosiek i Jakub Skur­tys. Z Jerzym Jar­nie­wi­czem, a następ­nie z Mar­ci­nem Sen­dec­kim i Krzysz­to­fem Jawor­skim – Maciej Robert. Z Alek­san­drą Kasprzak i Mirą Sucho­wiej­ko – Inga Iwa­siów. Z Joan­ną Muel­ler i Lau­rą Osiń­ską – Anto­ni­na Tosiek. Z Jaku­bem Beli­ną-Brzo­zow­skim i Ada­mem Jawor­skim – Jakub Pszo­niak. Wśród oma­wia­nych tytu­łów znaj­dą się: Sie­dem­dzie­siąt sie­dem, Trzy kobie­ty, Węgier­skie morze, Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną (w tym bied­nym kra­ju), Wydrąż mi rodzi­nę w serze, Też się o cie­bie boję, Zmie­sza­ne (2000–2025), Jaw, cór­ka tań­czy oraz Baśń o zwich­nię­ciu sta­wu bio­dro­we­go.

 

Pią­tek 9 maja to kolej­na por­cja lite­rac­kich roz­mów, któ­re roz­pocz­ną się o 21:00. Z Boh­da­nem Zadu­rą poroz­ma­wia­ją Anto­ni­na Tosiek i Jakub Skur­tys. Z Pio­trem Maty­wiec­kim – Jakub Skur­tys. Z Mag­da­le­ną Genow i Macie­jem Wnu­kiem – Inga Iwa­siów. Z Jaku­bem Pszo­nia­kiem – Anto­ni­na Tosiek i Jakub Skur­tys. Z Krzysz­to­fem Siw­czy­kiem oraz Prze­my­sła­wem Owczar­kiem – Maciej Robert. Z Alek­san­drą Górec­ką oraz Łuka­szem Woź­nia­kiem – Jakub Pszo­niak. Wśród oma­wia­nych tytu­łów znaj­dą się: Zmia­na cza­su, Epi­ka, Zło­dziej­ka matek, Miej­sca odle­głe, kar­ni­ster, żer­twy, Na prze­cię­ciu arte­rii, Miste­ria, Regu­ła trzech oraz Umal­mu.

 

W sobo­tę 10 maja odbę­dzie się spo­tka­nie z dyrek­tor­ka­mi i dyrek­to­ra­mi euro­pej­skich festi­wa­li lite­rac­kich bio­rą­cych udział w pro­jek­cie „Zoom Poland”. Z Iza­rą Gar­cíĄ Rodrígu­ez (Hay Festi­val), Juanem Insuą (Kosmo­po­lis Bar­ce­lo­na), Mat­thia­sem Knie­pem (poesie­fe­sti­val ber­lin), Kho­lod Saghir (Uppsa­la Inter­na­tio­nal Lite­ra­ry Festi­val), Simo­ne Schröder (inter­na­tio­na­les lite­ra­tur­fe­sti­val ber­lin) oraz Hen­dri­kiem Trat­sa­er­tem (Pas­sa Por­ta) poroz­ma­wia Alek­san­dra Olszew­ska. Oprócz tego odbę­dzie się roz­mo­wa z Justy­ną Jawor­ską, Toma­szem Lipiń­skim i Dariu­szem Suską o zaję­ciach w ramach pro­gra­mu „Kre­atyw­na lite­ra­tu­ra”. Spo­tka­nie popro­wa­dzi Jakub Pszo­niak.

 

„Roz­mo­wy na koniec” to nie tyl­ko deba­ty o książ­kach, ale tak­że prze­strzeń, w któ­rej lite­ra­tu­ra jest odkry­wa­na w róż­no­rod­ny spo­sób – zarów­no mówio­ny, jak i pisa­ny. To wyjąt­ko­we spo­tka­nie auto­rów, tłu­ma­czy i czy­tel­ni­ków, gdzie twór­cy dzie­lą się prze­my­śle­nia­mi o swo­ich dzie­łach, pro­ce­sie twór­czym oraz współ­cze­snych wyzwa­niach lite­rac­kich. W trak­cie wyda­rzeń auto­rzy przed­sta­wia­ją swo­je książ­ki, oma­wia­ją moty­wy i inspi­ra­cje, któ­re za nimi sto­ją. „Roz­mo­wy na koniec” to czas, któ­ry sprzy­ja reflek­sji, dia­lo­go­wi i wymia­nie myśli, pozwa­la­jąc na odkry­wa­nie nowych spoj­rzeń na dobrze zna­ne tek­sty.

 

Reali­za­cja festi­wa­lu i pro­jek­tów towa­rzy­szą­cych oraz publi­ka­cja ksią­żek są moż­li­we dzię­ki wspar­ciu: Kre­atyw­nej Euro­py, Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go, Mia­sta Koło­brzeg, a tak­że Insti­tut Ramon Llull, Insty­tu­tu Cervan­te­sa, Insty­tu­tu Fran­cu­skie­go, Węgier­skie­go Cen­trum Kul­tu­ry, Swe­dish Arts Coun­cil oraz Amba­sa­dy Szwe­cji. Wyda­rze­nie wspie­ra­ją orga­ni­za­cyj­nie tak­że Regio­nal­ne Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu, Insty­tut Ada­ma Mic­kie­wi­cza i Deale­rzy Kul­tu­ry. Part­ne­ra­mi są ponad­to: Hotel Shel­l­ter Resort&SPA, Cof­fe­edesk, Pufa Design oraz DG Light & Sound.

 

 

Zobacz festi­wa­lo­wą stro­nę

Posłu­chaj audy­cji o tego­rocz­nym festi­wa­lu

Dołącz do Trans­Por­to­wej gru­py