Zapowiedź z Biura / Marek VADAS: Ucieczka

27/04/2022 zapowiedzi

30 maja, tuż przed Dniem Dziecka, ukaże się druga książka z serii „Nowy europejski kanon literacki”. Autor Ucieczki Marek Vadas będzie gościem wrześniowego TransPortu Literackiego 27.   

 

 

30 maja, tuż przed Dniem Dziecka, ukaże się druga książka z „Nowego europejskiego kanonu literackiego” przygotowanego przez Biuro Literackie przy współpracy z wydawcami z 21 krajów. Wśród 21 tytułów pojawią się także trzy propozycje przeznaczone dla najmłodszych czytelników, po jednej w każdym roku trwania projektu. Pierwszą z nich będzie Ucieczka Marka Vadasa ilustrowana przez Danielę Olejnikovą.

 

Przejmująca Ucieczka opowiada historię małego chłopca, który razem ze swoim mądrym przyjacielem – psem Alanem – musi opuścić swój dom, by znaleźć nowe, bezpieczne miejsce do życia. Podróż jest długa i trudna, a mały bohater mierzy się z ludzką obojętnością i uprzedzeniami. Książka Vadasa to boleśnie aktualna opowieść, uwrażliwiająca na los współczesnych migrantów, dopełniona przez barwne, dynamiczne i sugestywne ilustracje.

 

Jak zauważa czeska krytyczka Jitka Nešporová: „W swoich alegorycznych opisach miast i krajów, przez które przechodzą uchodźcy, [Vadas] postawił zwierciadło naszego zachowania, wybierając przy tym dziecięcego bohatera, jednoznacznie skierował nasze współczucie na stronę migrantów – i w ten sposób pozwala nam doświadczyć, czym jest pomoc i współczucie oraz jakimi przebraniami maskujemy odrzucenie”.

 

Marek Vadas to słowacki prozaik i autor książek dla dzieci. Studiował estetykę i słowacystykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Jest laureatem nagrody literackiej Anasoft Litera za inspirowaną podróżami do Afryki książkę „Uzdrowiciel”, którą na język polski przełożyła Małgorzata Dambek. Był nominowany także do nagrody BIBIANA za najlepszą książkę dla dzieci.

 

Ucieczkę przełożyła Weronika Gogola – polska pisarka i tłumaczka, absolwentka ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej debiut prozatorski Po trochu zdobył Nagrodę Conrada. Otrzymała również Nagrodę im. Adama Włodka. Była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Gryfii i Angelusa. Opublikowała również reportaż Ufo nad Bratysławą. Tłumaczyła książki Maroša Krajňaka i Jána Púčeka.

 

belka_2

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • PROZA Ucieczka Fragmenty książki Ucieczka Marka Vadasa w tłumaczeniu Weroniki Gogoli, wydanej w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku. więcej
  • zapowiedzi książek Ucieczka Fragment zapowiadający książkę Ucieczka Marka Vadasa w tłumaczeniu Weroniki Gogoli, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku. więcej