Świadek

13/09/2012 epika

Balla stanowi zjawisko odrębne – nie reprezentuje jakiegoś pokolenia  czy  grupy literackiej. Jest szorstkim i niekiedy brutalnie prześmiewczym outsiderem: religijnym, filozoficznym, społecznym, patriotycznym… a  nawet  i stylistycznym. Jego muzyczno-ekspresjonistyczne, ale zarazem i  matematycznie precyzyjne pisanie jest rozpoznawalne już po kilku zdaniach.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2011-06-02
Gatunek
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
132
Format
160 x 225 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1,5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-62006-86-1
spis treści

Obcy (2008)

 

Świadek
Świat jako przyszłość albo nic
Ernestowi
Wiosna
Krzesło
Squat
Obcy
Proroctwo
Katastrofa w barze „Pacyfik”
Diula
Przemiana
De la Cruz (2005)

 

Przed rozstaniem
Radosne czubki
Stosunek
Wyobraź sobie
Wiele zniesie
Rodzina
Prowincjonalna historia
Sobek
Nieumiejący pływać
Wysiłek
Perkusista
Śmierć we Vrútkach
Fludd
De la Cruz

 

Posłowie (Jacek Bukowski)

 

opinie o książce

Czytelnik BALLI nie ucieka, wchodzi krok po kroku w ten dziwaczny, pokraczny świat, gdzie przyszłość miesza się z przeszłością i teraźniejszością, realizm z fantazją, żądze z marzeniami.  W tej prozie znaczenia odrywają się od rzeczy i swobodnie wędrują po kolejnych zdaniach i tekstach.  Wszystko jest tu nieoczywiste, wymieszane w wielkim mikserze i dlatego potrafi zarówno wciągnąć, jak i zirytować.

Paweł Bernacki

Jest to zbiór, w którym wyciśnięto esencję z emocji. Od nadmiaru cierpnie język i robi się ciężko na duszy. Najbardziej szokujące było dla mnie to, w jak łatwy sposób autor przekazuje historie, o których na co dzień trudno nam rozmawiać. Miałam wrażenie, że prowokował mnie do buntu, do sprzeciwu nad tą łatwością, żebym powiedziała, że tak nie wypada.

Patrycja Kobak

Narrator jest bardzo przekonujący, wierzę we wszystkie jego historie. Nawet te, które nie tyle balansują na granicy jawy i snu, ale wręcz są jakby urzeczywistnionym snem, przyjmuję bez zastrzeżeń. Wywołanie takiej ufności w czytelniku to trudne zadanie dla pisarza, bo tak jak w rozśmieszaniu odbiorcy uśmiech politowania jest na wyciągnięcie ręki, tak w pisaniu historii nierzeczywistych łatwo zirytować czytelnika. BALLA świetnie nad tym panuje.

Zuzanna Witkowska

Książka Świadek to wybór dwudziestu pięciu opowiadań z dwóch zbiorów Obcy De La Cruz, a przy okazji spektakularny popis literackich umiejętności pisarza. Oniryczny, groteskowy, zbudowany w tej samej mierze z subtelnych, jak i z intensywnych sensualnych doznań świat przesącza się tu przez gęstą siatkę słów. Rozkwitająca w tekście rzeczywistość, wytwór nieokiełznanej wyobraźni autora, to szalony wir zdarzeń i emocji, którym ulegają znane nam już niekiedy z kart innych dzieł postaci.

Agnieszka Jeżyk

Do Świadka Balli zabrałam się z przymusu. I Bogu niech będą dzięki za ten przymus, bo książka słowackiego pisarza to prawdziwa uczta literacka. Rarytas. Niektóre opowiadania mogą nawet przytłaczać poczuciem beznadziei w sytuacji bez wyjścia oraz nigdy niekończącego się absurdu, inne zadają pytania filozoficzno–ezgzystencjalne, a jeszcze inne (choć tych jest najmniej) wywołują uśmiech na twarzy.

Dominika Waśko

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece