Świetliste
Świetliste – „liryczna baśń ze złoceniami”, jak określił swój utwór sam autor – to jedno z ostatnich dzieł Andrzeja Falkiewicza, ukończone w 2009 roku. Jest to powieść-poemat o „świecie odwróconym”, o jego nieskończenie bogatej feerii barw, kształtów i uczuć, których nie przeczuwamy, a których pełnia zaczyna odsłaniać się dopiero, gdy gaśnie zmysł wzroku.
Świetliste
[Powietrze tu zupełnie przezroczyste...]
[Śnił mi się w nocy czarny (...?) rubin...]
[Bardzo wzruszył mnie twój głupi pomysł...]
[Szłam dużym miastem, dużym z wieczora...]
[Wokół nas drobne drżenie lodówki...]
[Przyszedł dopiero tej zimy...]
Dopowiedzenie (Krystyna Miłobędzka)
Ta chwila (Andrzej Falkiewicz, fragmenty, rękopis 2010)
Elementy paraboli są w utworze Falkiewicza dość dobrze widoczne, tekst można postrzegać też jako pamiętnik czy dziennik intymny. Myślę, że rozpoznań może pojawić się jeszcze kilka. To jednak działa na korzyść Świetlistego, które, podobnie jak zarysowane w nim kobiety, nie daje się złowić w sieć prostych diagnoz krytycznoliterackich.
Joanna Winsyk
Hipotetyczna metafora ślepoty, metafora faktu jej poetyckiego zapisu – i wewnętrzne w nim metafory – to potężne czytelnicze narzędzie. Działa nie mimo konkretu fabuły, ale właśnie przez niego, przez nadpisaną nad nim uniwersalizującą baśniowość – i techniczną sprawność realizacji, smak i wyczucie Autora: „złocenia”.
Michał Słotwiński
Falkiewicz wybiera poemat filozoficzny, aby opowiedzieć o pewnych szczegółach swojej biografii, ale także, by przedstawić swój światopogląd twórczy. (…) Podmiotem narracyjnym poematu jest kobieta. Ma to swoje konsekwencje, chodzi bowiem o włączenie do tekstu innej niż męska perspektywy – i w ten sposób o skonstruowanie całości. (…) Kobiecy punkt widzenia uzupełnia inny. Ważnym składnikiem teorii Falkiewicza jest wiek biologiczny, traktowany jako kategoria postrzegania. Nie chodzi o uniwersalny podmiot, ale o perspektywę zmieniającej się w czasie osoby.
Jerzy Madejski
Świetliste Andrzeja Falkiewicza, bo stanowi to ewenement w twórczości autora między innymi, oczekiwanego przeze mnie niecierpliwie, zbioru tekstów noszącego tytuł Ta chwila (zapowiedź wydawnicza Biura Literackiego na grudzień A.D. 2013). Nie jest to jednak ewenement wyłącznie w skali twórczości Falkiewicza, to ważne dzieło polskiej literatury i polskiego języka.
Paweł Paszek
Inne książki autora
Andrzej FALKIEWICZ
takim ściegiem: zapisy z lat 1974–1976, przepisane w 1986, przeczytane w 2008
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- KOMENTARZE Dopowiedzenie Dopowiedzenie Krystyny Miłobędzkiej do poematu Świetliste Andrzeja Falkiewicza.
- POEZJE Świetliste Fragmenty książki Andrzeja Falkiewicza Świetliste, wydanej w Biurze Literackim 3 marca 2011 roku.