ta chwila
Przez całą opowieść jest ich dwoje – Andrzej Falkiewicz i Krystyna Miłobędzka. Ta chwila jest osobistym, momentami intymnym spisem codziennych obserwacji. Po niezwykłym i długim związku pozostały nie tylko wiersze, ale też „dwie duże walizy” listów, które twórcy wymienili między sobą. Również one stanowią istotną część książki, która pozwala przyjrzeć się twórczości Falkiewicza w sposób bliższy niż do tej pory. To intelektualne wyzwanie, które warto podjąć.
Najpierw
Rozdział I
Pierwsza rozgwiazda
Rozdział II
Druga rozgwiazda
Rozdział III
Trzecia rozgwiazda
Rozdział IV
Czwarta rozgwiazda
Rozdział V
Piąta rozgwiazda
(Rozdział VI)
Nareszcie świat
(Rozdział VII)
Zapowiedź wydawnicza
(Rozdział VIII)
Przypis wydawcy do Zapowiedzi wydawniczej
Dodatek
Wykaz ilustracji
Wracam (...) do koronnej idei twórczości Andrzeja Falkiewicza, do jego poczucia braku we współczesnej literaturze istotnej i ryzykownej prezentacji "ciągłości widma". Jego zdaniem, mówi się na tyle, na ile sama mowa pozwala, pomijając to, co przed nią i tuż za nią, a może też, równolegle, obok niej. Żeby doświadczyć autentyczności bycia, trzeba zderzyć siebie i czytelnika z mową zwielokrotnioną. Być może istota tak intensywnie pisanej, wielostrumieniowej prozy, wiąże się z polifonią. Na przecięciu wielu idiomów pojawić się może coś na kształt wstrząsającego zrozumienia całości, przejrzenia, gdyż prawda objawiana przez jeden język jest szczątkowa, efemeryczna. Stąd pomysł na umieszczenie w jednej narracji strzępów branych z wielu kultur, języków, środowisk. W takiej przestrzeni nie ma kolizji między tym, co oficjalne i nieoficjalne, co przyjęte, a nieprzyzwoite. Ta jednorodność jest na tyle oryginalna, że nie wstydzi się klisz i nawiązań, braterskich ukłonów kierowanych w stronę Buczko., Karpo., i Gombro. Styl artystyczny ma mieszać się z twórczością naukową, poezja o lingwistycznej proweniencji z pomysłową skatologią, dewiacja z obywatelską polemiką, traktat metafizyczny z powieścią w listach; wszystko we wszystkim, a gdyby tego było mało, choć już znacznie wykroczono poza to, co "dotychczas było wolno filozofującemu krytykowi", dodatkowych doznań i olśnień dostarczyć mają reprodukowane obrazy i pocztówki, tabele i rysunki, różnie sfunkcjonalizowane kroje czcionek oraz "znaki typograficzne programu Microsoft Word 6".
Karol Maliszewski
Był jednym z najbardziej oryginalnych uwodzicieli intelektualnych PRL. Wydana trzy lata po śmierci Andrzeja Falkiewicza Ta chwila to świadectwo czasów, gdy literatura chciała być czymś więcej niż sprawnie opowiedzianą historią. Świadectwo nieprzyjemne - nie tylko dlatego, że trudne w lekturze.
Piotr Bratkowski
Chwilowość Tej chwili staje się zaleceniem czytelniczym, sposobem obchodzenia się z literaturą, odbiera jej bowiem spójność i całościowość. To książka właśnie na chwilę - do przeczytania, odłożenia, przemyślenia i do powrotu, przede wszystkim. Już okładka stawia pod znakiem zapytania linearną lekturę: cytat zapisany na zewnątrz zaczyna się na ostatniej stronie i kończy na pierwszej, i odwrotnie, kończąc książkę, znowu znajdujemy się na jej początku. Ciągłość nie zawiera się tutaj w chronologii, dlatego Ta chwila przepełniona jest odsyłaczami, a sieć przypisów zbudowana została z włókien, które - zgodnie z życzeniem autora - wiązać mają realne fakty, poronne conocne ledwo-zwidy oraz doświadczane fenomeny psychiczne ze snów i z jawy.
Cezary Rosiński
Inne książki autora
Andrzej FALKIEWICZ
takim ściegiem: zapisy z lat 1974–1976, przepisane w 1986, przeczytane w 2008
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- ESEJE Pamięć jako żywioł Recenzja Cezarego Rosińkiego z książki ta chwila Andrzeja Falkiewicza.
- ESEJE Literatura w teatrze: ta chwila Andrzeja Falkiewicza Recenzja Joanny Roś z książki ta chwila Andrzeja Falkiewicza.
- ESEJE Andrzej Falkiewicz – wybitny odludek literatury Recenzja Aleksandry Kostrzewy z książki ta chwila Andrzeja Falkiewicza.
- KOMENTARZE Andrzej Falkiewicz o książce ta chwila Wybór Joanny Mueller autokomentarzy Andrzeja Falkiewicza z książki ta chwila, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii Proza 19 grudnia 2013 roku.
- IMPRESJE Mój Falkiewicz Esej Karola Maliszewskiego towarzyszący premierze książki ta chwila Andrzeja Falkiewicza.
- PROZA ta chwila Fragmenty książki Andrzeja Falkiewicza ta chwila, wydanej w Biurze Literackim 19 grudnia 2013 roku.
- ESEJE Pisać by zrozumieć Szkic Pawła Kaczmarskiego o książkach Ta chwila i takim ściegiem Andrzeja Falkiewicza.