Biblia i inne historie

10/01/2021 epika

Biblia i inne historie Pétera Nádasa daje początek wątkom obecnym w najbardziej znanej, przetłumaczonej na ponad 20 języków Pamięci. Powrót do dzieciństwa i Węgier z lat 50. daleki jest od tonu powieści o nastolatkach, i chociaż nie stanowi jeszcze rozliczenia z „gulaszowym komunizmem”, to pokazuje świat, którego okrutne reguły muszą budzić w dorastającym bohaterze sprzeciw i burzę ambiwalentnych emocji. Biblia to – zwłaszcza jak na debiutującego pisarza – proza nadzwyczaj dojrzała, niezwykle sprawna warsztatowo i w zaskakujący sposób wyrafinowana. I choć pozornie autor opisuje banalnie codzienną rzeczywistość, to nic tu nie jest oczywiste ani powiedziane do końca.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Stronie Śląskie
Wydanie
1
Data wydania
2019-10-07
Gatunek
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
288
Format
130 x 200 mm
Oprawa
miękka
Projekt okładki
Weronika Leciak
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-65125-97-2
spis treści

Biblia

Sanyika

Mur

Ogrodnik

Baranek

Dom pani Klary

opinie o książce

Opowiadania zgromadzone w zbiorze Biblia i inne historie tworzą niezwykle spójną całość (…). Łączy je nie tylko tło powojennych Węgier; zachodzą pomiędzy nimi także wyraźne paralelizmy na poziomie konstrukcji postaci, sposobów prowadzenia narracji i obszarów skupienia uwagi. Péter Nádas konsekwentnie buduje w nich jak gdyby jedną opowieść, uzupełniając swój wywód o kolejne uwagi i dopowiedzenia. A choć proza ta obraca się nieustannie wokół podobnych idei i figur, cały czas pracuje ona równolegle na kilku poziomach. Péter Nádas proponuje nam przenikliwe studium społeczne, psychologiczne i filozoficzne, którego głównymi osiami są przemiany społeczne, mechanizmy władzy i konstytucja ludzkiej podmiotowości.

Adam Partyka

Tom Biblia i inne historie opowiada m.in. historie chłopców dorastających w realiach komunistycznego reżimu. (…) Z ogromnym wyczuciem jest też przedstawiona ciężka atmosfera zniewolonego społeczeństwa, tolerowana z konieczności bądź z wygodnictwa i oportunizmu przez rodziców, a zupełnie niezrozumiała dla ich dorastających dzieci.

Elżbieta Sobolewska

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece