Historia kina polskiego
Reżyser Jan Švankmajer swój zestaw przykazań dla filmowców kończy tak: “Istnieje jednak pewna reguła, której przekroczenie (a tym bardziej ominięcie) pogrąży każdego twórcę: Nigdy nie pozwól swojej sztuce służyć czemukolwiek innemu aniżeli wolność”. Darek Foks w Historii kina polskiego usuwa z dziejów naszego filmu wszystko to, co papież czeskiego surrealizmu zapewne uznałby za niepotrzebne. Coś tam jednak zostało. Andrzej Munk pewnie sięgnąłby po tę książkę. I jeszcze Jana Piszczyka przymusiłby do tej lektury.
I. Wstępny opis światła
II. Powierzchnie filmu
III. Nowe filmy, stare narracje
IV. Filozof w kadrze
V. Film oswojony
VI. Podwójność dźwięku
VII. Odbiór obrazu
VIII. Nadmiar miejsc akcji
IX. Analiza niepewnych analogii
X. Cięcie jako ujęcie
XI. Od spojrzenia do spojrzenia
Zamiast zakończenia
O tej książce można powiedzieć, że jest z jednej strony rodzajem metarefleksji nad pracą każdego twórcy obrazów, z drugiej – że to niespójny (bo wypełniony pewnymi intertekstualnymi odniesieniami) projekt artystyczny, który łączy ze sobą tekst i obraz, wskazując, że na poziomie procedury tworzenia te dwa modele dystrybucji jakichś historii są ze sobą tożsame. W stanie pewnej współzależności między obrazami, które powstały do tej pory, niemożliwe wydaje się stworzenie czegoś nowego, stąd powtórzenia, narracyjne zapętlenia czy montaże. Każdy oparty na tego typu technikach twór trzeba przesłuchać […].
Klaudia Muca
Chodzi o to, że Foks – inaczej niż Słomczyński – artystycznych strategii nie wykorzystuje do wzmocnienia plastyczności i barwności frazy, ale do zwielokrotnienia napięć estetycznych. On raczej demonstruje, jak gotowce się robi, jak one powstają. To pokaz tego, co mogą seksistowskie słowa, i tego, co można seksistowskim słowom zrobić.
Anna Kałuża
inne książki autora
teksty i materiały o książce w bibliotece
- ESEJE Szlifowane chropawym pumeksem Recenzja Marka Olszewskiego z książek Susza i Tablet taty, która ukazała się w czasopiśmie „Nowe Książki”.
- KOMENTARZE Komentarz Darka Foksa do krótszego motta Komentarz Darka Foksa do motta z książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
- IMPRESJE Polska szkoła montażu literackiego. Przypadek Darka Foksa Esej Klaudii Mucy towarzyszący premierze książki Darka Foksa Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
- O KSIĄŻCE Panie i panowie, powtarzamy Rozmowa Grzegorza Tomickiego z Darkiem Foksem, towarzysząca premierze książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
- PROZA Historia kina polskiego Fragmenty książki Historia kina polskiego Darka Foksa, która ukazała się 7 grudnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.