Koty. Podręcznik użytkownika

13/09/2012 liryka

Kot w akcji, kot w refleksji, kot w narracji – biblijnej, Szymborskiej, Rymkiewiczowskiej; kot wygadany i kot wyborny stylista, choć odrobinę autyk. Oprawę graficzną zbioru wykonał wybitny wrocławski artysta Eugeniusz Get-Stankiewicz. Wydanie drugie, zmienione i rozszerzone.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
2
Data wydania
2006-11-20
Gatunek
Liryka
Seria
Więcej poezji
Ilość stron
40
Format
145 x 205 mm
Oprawa
miękka
Papier
Amber Volume 1.5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
83-60602-08-5
spis treści

LEKCJA 1
Ala ma kota

 

LEKCJA 2
Myszy i ludzie

 

LEKCJA 3
Odpowiedź

 

LEKCJA 5
Benedictio mensae

 

LEKCJA 6
Dwa słowa dla Safony

 

LEKCJA 7
Kołysanka

 

LEKCJA 8
Pustki

 

LEKCJA 10
Ceci n’est pas une pipe

 

LEKCJA 11
Zastrzyk

 

LEKCJA 12
Zwidy marcowe

 

LEKCJA 13
Nie ma nieba

 

LEKCJA 14
Tylko dla twoich oczu

 

LEKCJA 15
Wchodzą, wychodzą

 

LEKCJA 17
Będę za nią boso stąpał po rozbitym deszczu

 

LEKCJA 18
Kot w pustym mieszkaniu

 

LEKCJA 19
Post coitum

opinie o książce

Mamy tu do czynienia z wyjątkowym przykładem kociej wręcz giętkości językowej.

Bohdan Zadura

Przysięgam, że jako właściciel Homera i miłośnik Kici jestem pozytywnie, a nawet entuzjastycznie nastawiony na odbiór wierszy Tomasza Majerana.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Koty. Podręcznik użytkownika to zabawne wiersze o kocim żywocie, krótkim, ale jakże bogatym. To książka miejscami wirtuozowska, bo oprócz przeglądu kocich charakterów i postępków mamy też tu przekorny przekrój wielu technik poezjowania.

Mirosław Spychalski

Majeran podzielił swój minipodręcznik na lekcje – jest w nich wszystko o wielkim ego malutkiego mruczka, o nocnych harcach po roślinkach doniczkowych, o polowaniach na złote rybki, wzgardzie dla przeterminowanej polędwicy, wiecznej tęsknocie za ukrytym w lodówce baleronem i o tym, jak ogromna mogłaby spaść na nas pomsta, gdyby nasz pupil dostał solidną porcję hormonu wzrostu.

Katarzyna Sawicka

Oskar Wilde mawiał, że ludzie dzielą się na miłośników kotów i na osoby pokrzywdzone przez los. Tomik Majerana warto mieć pod ręką, bo każdemu inteligentnemu człowiekowi przyjdzie kiedyś ochota na kota…

Joanna Roszak

Tego się nie robi kotu.

Lew Nikołajewicz Myszkin

Autor Kotów. Podręcznika użytkownika nie nadał swojemu bohaterowi imienia i właśnie ów brak – niepełna kocia tożsamość – pozwala temu (bardziej) autykowi (niż artyście) żwawo się poruszać wśród historii, które o kotach i nie tylko o nich – opowiadają pisarze od kilkudziesięciu stuleci. Pozwala mu okopać się na pozycji kota literackiego, kota od sestyn, sonetów, wierszy safickich mniejszych i większych. Ujawnia on kocie cechy Rymkiewiczowskich – Figla i Psotki czy Eliotowsko-Barańczakowych – Koteriona Wtrząchała i Tygryszarda Drapieża. Choć najbliżej mu pewnie do Ptysia i Balbiny, których próżno by szukać w wierszowanych księgach. Ale o tym najlepiej wie tylko Tomasz Majeran, użytkownik.

Paweł Mackiewicz

Kot jak wygląda, każdy widzi, ale nie każdemu jest dany wgląd w kocią duszę. Majeranowi się to świetnie udało. Poeta w kilkunastu lekcjach prezentuje podstawowy kurs obsługi tych sierściuchów i robi to z literackim urokiem. Podręcznik jest obowiązkowa lekturą dla tych wszystkich użytkowników, którzy nie potrafią sobie poradzić ze swoimi futrzanymi pociechami. Majeran w mistrzowski sposób trawestuje znane z klasyki utwory poetyckie, przerabiając je na kocią mowę. Dowcip połączony z intertekstualną grą to jest to co tygrysy, a raczej kociarze, lubią najbardziej.

Magdalena Wołowicz

inne książki autora