List otwarty

13/09/2012 liryka

List otwarty (1995-2005) to zbiór sześciu książek gliwickiego autora. Próba zaproszenia czytelnika do współtworzenia wierszy, wygnania go z bezpiecznej funkcji adresata. Krzysztof Siwczyk nadaje czytelnikowi obowiązek współpracy. Pisarz i czytelnik to tożsame byty błądzące w kreowanych przez siebie znaczeniach.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2006-09-11
Gatunek
Liryka
Seria
Dożynki
Ilość stron
284
Format
168 x 238 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
83-60602-00-X
opinie o książce

Zbiorem tym Siwczyk dołączył do grupy poetów określonych przede wszystkim przez stosunek do kwestii lingwistycznych, odciskających na wierszach znak zwątpienia w ich zdolność wyrażenia czegoś, co leży poza nimi, w sferze obiektywnej i wyrażalnej. To estetyka, która cenzuruje wszelkie oczywistości i miejsca niekonfliktowe naszego myślenia. Przedmiotem negacji staje się regularność i przewidywalność wypowiedzi poetyckiej. Czytelnik przestaje być adresatem wiersza, choćby wymagającego wnikliwej lektury, lecz w o wiele większym zakresie ma być jego współtwórcą. Odbiorca jest nadawcą, który do spółki z autorem konstruuje jednorazową instrukcję obsługi tekstu. Bo pisanie i czytanie to współbłądzenie w matni znaczeń.

Piotr Śliwiński

Książka ta umożliwia szybkie prześledzenie zmian w po etyce i tematyce Siwczykowej twórczości. A zmieniało się wiele. Pierwszoosobowy, samocharakteryzujący się podmiot z Dzikich dzieci ustępuje miejsca w Danych dniach bohaterowi, o którym mówi się w trzeciej osobie. Prowokacyjny cynizm, maskujący wewnętrzną niezgodę na ustalone za naszymi plecami reguły gry staje się tymczasową reakcją na przygnębiającą komplikację, a zarazem powierzchowność relacji międzyludzkich.

Krzysztof Fiołek

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece