Warzywniak i inne opowiadania

13/09/2012 epika

Krzysztof Jaworski podsuwa rzeczywistości oraz literaturze lustro, które pod naporem niewesołych faktów i smutnych obserwacji, pęka (ze śmiechu). Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem animowanym Andrzeja Barańskiego “Warzywniak”, nakręconym na podstawie tytułowego opowiadania.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2009-07-20
Gatunek
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
116
Format
160 x 225 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90g
Projekt okładki
Nina Łupińska
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-62006-08-3
spis treści

Warzywniak, 360 [stopni]
Pierwsza miłość
Opowieść wigilijna
Pożegnanie ojczyzny
Chłopcy od kultury
Sms-y zebrane
Ctrl+Alt+Del

 

Notka

opinie o książce

Krzysztof Jaworski tworzy prozę strasznie śmieszną i potwornie prawdziwą (i lirykę zresztą też). Wyobrażam sobie, że czyni to z kamienną twarzą i piórem, które nie drgnie w dłoni, choć zapewne raczej nieomylnymi trafieniami naciska klawisze komputerowej klawiatury. Swój zabójczo klarowny styl destyluje z wziętych w obroty kalek myślowych, będących niezbywalnym elementem dziennikarskich gotowców tekstowych i z wyświechtanych frazeologizmów umysłowo-tekstowych swoich współsióstr i współbraci znad Wisły i Odry.

Marcin Baran

W wywoływaniu śmiechu Jaworskiemu bardzo trudno dorównać. Wartości poznawcze jego krótkich próz także są niczego sobie. Świat z tych próz może do najładniejszych nie należy, ale bardzo ładnie został opisany. Nasz śmiech podczas lektury chwilami może zabrzmieć niezdrowo, ale za to po zamknięciu książki zdrowsi będziemy.

Darek Foks

Imponuje chłód podania przebłyskujących fraz, których jakość znam dobrze z wierszy serwowanych przez Jaworskiego. Ostrość widzenia świata przedstawionego i szybkość ironicznej migawki nie opuszczają również prozy autora Czasu triumfu gołębi. Jak dla mnie to gorzka, cholernie czujna książka o tak zwanej rzeczywistości w polskim wydaniu i inercji, która trawi nas – znaczy się społeczeństwo.

Kamil Zając

Krzysztof Jaworski robi literaturę pod sklepem. Podgląda zmęczonych życiem mieszkańców pewnego osiedla, miejscowych pijaczków, a także wąchających klej nastolatków. Pociąga go banał we wszelkich możliwych formach. Banalne życie, banalne rozmowy, banalne cierpienie i banalna śmierć. Przestańmy się wreszcie mamić opowieściami humanistów o sercu i rozumie – ludzie to stworzenia prostoduszne, bezmyślne i płytkie, a ich los nie jest zapisany w gwiazdach, lecz wyznaczony przez przypadek.

Marcin Orliński

inne książki autora