01/04/19

Humanitarny ubój

Michał Domagalski

Strona cyklu

Re:cyklizacje
Michał Domagalski

Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota  w latach 2015-2016. Debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, w 2018 roku ukazała się jego pierwsza książka poetycka - Poza sezonem. Mieszka w Poznaniu.

4.1.

Te dwa słowa pozostaną ze sobą sprzeczne/ w każdym ludzkim języku./ Jak humanitarna rzeź.// Humanitarne zabójstwo. [1]

3.1.

Dlaczego mam wrażenie, że pisanie o niejedzeniu mięsa z przyczyn etycznych jest banalne? Jak dać w pierwszych zdaniach do zrozumienia, że tutaj nie chodzi o zwykłe przepychanki? Że z tym, co mamy na talerzu, wiąże się odpowiedzialność? I to inna niż odpowiedzialność drapieżnika za polowanie.

1.1.

 Jedna tak dostała w ryj, że już nigdy więcej nic nie mogła zjeść i padła z głodu. [2]

2.1.

Zjadanie zwierząt jest książką o granicach, które ludzie potrafią sobie stawiać, nie zawsze zauważając ich subiektywność.

1.2.

Liczba usypianych psów i kotów jest dwukrotnie większa od liczby czworonogów, które znajdują dom.

3.2.

Siedzę przed komputerem i próbuję wciąż na nowo rozpocząć tekst o Zjadaniu zwierząt. Mam już kilka początków. Jeden od drugiego wydaje się mniej ciekawy. Żaden nie przykuwa uwagi. Ten z wersji ostatecznej też pewnie taki będzie. Czy to jest wina tematu? Ogólnego zobojętnienia? Czy mnie?

1.3.

 Moja decyzja o zaprzestaniu jedzenia zwierząt to indywidualna sprawa.

2.2.

W 2006 roku urodził się Knut. Odrzucony przez matkę trafił pod opiekę obcych ludzi. 44 dni musiał spędzić w inkubatorze. Ale szybko przybrał na wadze i wkrótce zwaliły mu się na głowę tłumy.

Cieszy takie zainteresowanie.

Minister. Dziennikarze. Kibice piłkarscy zmienili swoje przyśpiewki tak, żeby uwzględnić w nich Knuta.

1.4.

 …chodzi o wielkie ilości gówna. Jest go tak dużo, że nie wiadomo, co z nim zrobić. W efekcie trafia do rzek, jezior i oceanów, niszczy ekosystemy, zanieczyszcza powietrze, wodę i glebę…

2.3.

Knut to niedźwiedź polarny. Pierwszy od 30 lat, który urodził się w zoo.

4.2.

Zjadamy cudze życie, żeby żyć./ Denat schabowy z nieboszczką kapustą./ Karta dań to nekrolog. [3]

2.4.

Panda Yan Yan według opiekunów zmarł w wyniku popularności Knuta. Wystraszyła się lub nadmiernie podekscytowała tłumem ludzi, którzy odwiedzili niedźwiadka.

Zdarza się ‒ napisałby Kurt Vonnegut.

3.3.

To powinien być tekst o tym, że Jonathan Safran Foer napisał książkę nie tylko o zjadaniu zwierząt, ale o tym, jak dzisiaj produkuje się mięso; jakie konsekwencje ma fakt, że pierś z kurczaka osiągnęła tak zdumiewająco niską cenę; co dzieje się z odchodami coraz większej liczby zwierząt hodowlanych; w jaki sposób…; skąd…

2.5. lub 1.5.

Koło zoo znajduje się budka z szyldem „Wurst de Knut”, w której serwuje się wieprzowe kiełbaski. Ze świń z chowu przemysłowego, które w gruncie rzeczy zasługują na tyle samo uwagi, co Knut.

2.6.

Gdzie jest bariera gatunkowa? W jaki sposób wyznaczymy granice?

3. 4.

Zjadanie z w i e r z ą t zamiast jedzenia m i ę s a. To niby tylko zmiana w języku…

Przypisy:
[1] Ryszard Krynicki, Humanitarny ubój, w: tegoż, Wiersze wybrane, Wydawnictwo a5, Kraków 2009.
[2] Wszystkie cytaty, jeśli nie wskazano inaczej, pochodzą z książki Jonathana Safrana Foera, Zjadanie zwierząt, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2013.
[3] Wisława Szymborska, Przymus, w: tejże, Wystarczy, Wydawnictwo a5, Kraków 2014.