09/01/22

Jak spełnić marzenia o własnej książce

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Marzysz o wydaniu książki? Właśnie przygotowujesz swoje zgłoszenie do projektów wydawniczych Biura Literackiego? Ten odcinek „Strony A, strony B” jest dla Ciebie. Tegoroczna edycja znacznie różni się od poprzednich. W ciągu niecałej godziny przybliżam zmiany i mówię o rzeczach, których nie ma w oficjalnych komunikatach, a przy tym unikam powtarzania tego, o czym była mowa w 55. odcinku przy okazji startu naboru.

O własnej książce marzy każdy, kto w pewnym momencie uznaje, że jego pisanie jest czymś więcej niż tylko zabawą, odskocznią od codzienności. To, co proponuje już od kilku lat Biuro Literackie, nie jest prostym przyjmowaniem propozycji jak u innych wydawców ani też zaproszeniem na klasyczne warsztaty. To autorska, unikalna, wypracowywana przez dwadzieścia lat kompleksowa forma wsparcia dla autorek i autorów.

Projekty wydawnicze Biura Literackiego okazały się przepustką do sukcesów dla wielu autorek i autorów. W ostatnim roku między innymi dla Anny Adamowicz (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej), Radosława Jurczaka (Nagroda Literacka m.st. Warszawy), Elżbiety Łapczyńskiej (Nagroda Conrada) i Aleksandra Trojanowskiego (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius). Dowiedz się, jak pójść w ich ślady i spełnić własne marzenie o książce!