debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Kiedy debiutować?

Adam Zdrodowski

Głos Adama Zdrodowskiego w debacie "Kiedy debiutować?".

strona debaty

Kiedy debiutować?

Kiedy najlepiej wydać debiutancką książkę? Czy korzystać z pierwszej możliwej okazji? Debiutować wcześnie (jak Krzysztof Siwczyk), czy cierpliwie czekać (jak Marcin Świetlicki i Andrzej Sosnowski, którzy debiutowali po trzydziestce)?

Myślę, że trzeba mieć po prostu odpowiednią ilość dobrych wierszy. A poza tym, dobrze jest czuć, że zaczyna się mieć ochotę na coś zupełnie innego i nowego, więc ten stary materiał trzeba wydać, żeby się jakoś od niego odkleić, mieć, jak to się mówi, “czyste konto”. A wiek nie ma tutaj dużego znaczenia.

Jakie znaczenie może mieć miejsce, w którym ukaże się nasza pierwsza książka? Całkiem duże – ważne żeby książka nie przepadła, i żeby autor nie musiał jej szukać po prowincjonalnych hurtowniach i sam zajmować się dystrybucją. (I to jest też odpowiedź na pytanie, czy korzystać z pierwszej okazji? Dobre wiersze, dobre wydawnictwo. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to można publikować i przy pierwszej okazji).

Jaką funkcję spełniają konkursy poetyckie, w których główną nagrodą jest publikacja debiutu?Wszystko zależy od tego kto, i jak, wydaje. A więcej nie powiem, bo sam nigdy nie próbowałem.

Czy warto wydać tomik własnym sumptem? Raczej nie, bo rzecz może po prostu zginąć (chyba, że chce się pokazywać znajomym coś więcej niż luźne kartki). A z drugiej strony, Raymond Roussel…

O AUTORZE

Adam Zdrodowski

Urodzony w 1979 roku. Poeta, tłumacz, krytyk literacki, pracownik Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Opublikował m.in. tom 49 lotów balonem (2013) oraz przekłady m.in. Gertrudy Stein, Henry’ego Greena i Williama S. Burroughsa. Publikował m.in. w „Literaturze na Świecie”, „Przekroju” i „Opcjach”. Mieszka w Warszawie.