debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Kiedy debiutować?

Piotr Kuśmirek

Głos Piotra Kuśmirka w debacie "Kiedy debiutować?".

strona debaty

Kiedy debiutować?

Nie wiem kiedy najlepiej wydać debiutancką książkę. Mogę mówić tylko za siebie. Jedyną regułą jest chyba dojrzałość autora. Wiek nie jest żadnym wykładnikiem takiej gotowości – są debiuty nastolatków, które smakują wybornie, a z drugiej strony debiuty (i nie tylko) autorów starszych (?), do których nie chce się wracać. Każdy autor ma chyba taki moment, w którym dochodzi do wniosku, że “to już czas”.

Jeśli chodzi o możliwości wydania samej książki to nie ma dla mnie sensu wydawanie jej na własny rachunek lub opłacanie druku. W takiej sytuacji debiutujący autor nigdy nie będzie miał pewności, co do wartości przygotowanego materiału (kwestie dystrybucji są w takim przypadku drugorzędne).

Lepiej zaczekać. Pukać do drzwi dobrych wydawnictw i próbować szczęścia w konkursach. Wydanie książki w dobrym wydawnictwie lub tomiku, którego publikacja jest nagrodą w prestiżowym konkursie zawsze będzie miało większą siłę rażenia i zwiększy szansę na to, że książka zostanie zauważona – zarówno przez czytelników jak i przez krytykę.

O AUTORZE

Piotr Kuśmirek

Urodzony w 1978 roku; poeta; autor książek poetyckich Trio (Łódź 2005) i Zimne zabawki (Tychy 2007); laureat nagród poetyckich im. Jacka Bierezina, Reinera Marii Rilkego oraz Tyskiej Zimy Poetyckiej; w 2008 roku za tom Zimne zabawki uhonorowany Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek; mieszka w Warszawie.