debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Kiedy debiutować?

Karol Maliszewski

Głos Karola Maliszewskiego w debacie "Kiedy debiutować?".

strona debaty

Kiedy debiutować?

Zdarzyło mi się w życiu debiutować parę razy. Najpierw jako nastolatek w prasie młodzieżowej (“Radar”), potem u Tadeusza Nowaka w “Tygodniku Kulturalnym”, wreszcie w “Odrze” blokiem wierszy. Ten ostatni debiut miał dla mnie największe znaczenie, a słabość wcześniejszych wystąpień chciałbym puścić w niepamięć. Więc debiutowac ostrożnie, z namysłem, z pomocą kogoś pewnego i znającego się na rzeczy, wytrzymywać jak najdłużej z chęcią ujrzenia swego nazwiska w druku – przygotowywać się latami, doskonalić.

Teraz naprawdę nie już żadnego znaczenia, gdzie i jak debiutuje się książką poetycką. Za czyjeś czy za własne pieniądze. W Ostrołęce czy Pcimiu. Jeżeli debiutancki tomik wypełniają wartościowe, odkrywcze, świeże wiersze, to wkrótce będzie o nich głośno. (Głośno w tym naszym małym, niszowym światku). W innym razie nawet Biuro Literackie czy inna machina promocyjna nie pomoże.

O AUTORZE

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.