recenzje / KOMENTARZE

Legenda do mapy, czyli autokomentarz do poematu "Modrzewiowe korony"

Bianka Rolando

Autorski komentarz Bianki Rolando do wiersza „Modrzewiowe korony” z książki Modrzewiowe korony, wydanej nakładem Biura Literackiego 10 listopada 2010 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Ideogram poematu. Cztery romby. W grece romb oznaczał “obracający się”, mamy więc do czynienia z geometrią “poruszoną”. Figury symbolizują cztery części książki: “Skolion”, “Check in blanco”, “Tartaki” i “Appendix”, jak również cztery strony świata oraz cztery postacie występujące w pierwszej części poematu.

Skolion (st. gr., skośny). Technika śpiewania w dowolnym porządku po skosie przez gości wieczerzy z towarzyszeniem liry.

Modrzew. Modrzewiowe wierzchołki mają tendencję do pochylania się ku dołowi. Zwiędłe korony. Modrzew traci miękkie igliwie na zimę. Drewno modrzewiowe jako jedyne nie gnije w wodzie morskiej, dlatego używane było do budowy statków i podpór pod drewniane mosty. Modrzewiowe podpory wytrzymują dłużej niż same mosty.

Zielony pokój. Potoczne określenie używane przez surferów, opisujące sytuację, gdy surferujący jest we wnętrzu fali.

Niwchowie. Lud zamieszkujący wschód Rosji, wierzący, że ludzie powstali przez nacięcia pni modrzewiowych drzew na różnych głębokościach, które wykonywał Bóg. Z tych nacięć wypłynęła żywica, z której ukształtowali się przodkowie. Ponieważ ich mitologia była silnie związana z kultem modrzewia, zainteresowałam się nimi szczegółowo. Szamani z ludu Niwchów musieli inicjacyjnie przejść przez zaświaty, przez “świat dolny”, wyśpiewując historie zmarłych, naśladując po kolei głosy dzieci, mężczyzn i kobiet. Śpiewali ich głosami. Potem mógł się im przyśnić duch, który zaprowadzał do miejsca, gdzie rósł najwyższy modrzew (i uwaga w jego koronach!), gdzie rosły lusterka i dzwoneczki. Należało je zebrać i nie zgubić po drodze, gdyż były cenne, posiadały przedziwne właściwości, były żywe i potrafiły kłamać. Mitologię i wierzenia Niwchów odkryłam, gdy książka była już prawie skończona. Przywołuję ich w zielonym poemacie. Warto zaznaczyć, że Niwchowie zachowali jeszcze tradycję języka niwchijskiego. Jest to język bez ustalonej przynależności, jako jeden z nielicznych na świecie.

Pasternak. Na Wschodzie symbolizuje możliwość częściowego przemienienia się lub całkowitą przemianę. Dziki pasternak rośnie w miedzach, w rowach, na łąkach, na śmietniskach, korzenie są jadalne, kwiaty biało-żółte, płatki korony zaokrąglone.

W modrzewiowe lasy najlepiej zabrać zepsute kompasy, właściwie działające będą nieużyteczne.

O AUTORZE

Bianka Rolando

Urodzona w 1979 w Warszawie. Pisarka i artystka sztuk wizualnych. Absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury (2008) i Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki (2009). Mieszka w Poznaniu.

powiązania

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Anna Podczaszy Bartosz Konstrat Bianka Rolando Edward Pasewicz Jacek Dehnel Joanna Lech Joanna Mueller Joanna Wajs Julia Fiedorczuk Julia Szychowiak Justyna Bargielska Konrad Góra Łukasz Jarosz Magdalena Bielska Paweł Sarna Przemysław Witkowski Robert Rybicki Sławomir Elsner Szczepan Kopyt Tomasz Pułka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Dziurka od Klucza jest mgławicą

wywiady / O KSIĄŻCE Bianka Rolando Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bianką Rolando, towarzysząca wydaniu książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Bellulla

recenzje / KOMENTARZE Bianka Rolando

Autorski komentarz Bianki Rolando do książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Stelle (2)

utwory / zapowiedzi książek Bianka Rolando

Fragment zapowiadający książkę Stelle Bianki Rolando, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Stelle (1)

utwory / zapowiedzi książek Bianka Rolando

Fragment zapowiadający książkę Stelle Bianki Rolando, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Nigdy nie widziałam wilgi

wywiady / O KSIĄŻCE Bianka Rolando Martyna Buliżańska

Rozmowa Bianki Rolando z Martyną Buliżańską, towarzysząca premierze książki wizyjna, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2017 roku.

WIĘCEJ

Odwrócić odwrócone

recenzje / IMPRESJE Bianka Rolando

Esej Bianki Rolando o książce Odwrócone światło Tymoteusza Karpowicza.

WIĘCEJ