recenzje / IMPRESJE

Odwrócić odwrócone

Bianka Rolando

Esej Bianki Rolando o książce Odwrócone światło Tymoteusza Karpowicza.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Ta książka była nie do zdobycia, dlatego postanowiłam jak najszybciej do niej dotrzeć. Znalazłam zaginioną lekturę i zaczęłam ją kserować w bibliotece. Xero maszyna była uszkodzona (urwana klapa do domykania, subtelna ironia losu), tak więc za każdym razem światło kopiowania dawało mi swe znaki. Ponad 200 błysków (symetria otwartej książki). Odwrócone światło Tymoteusza Karpowicza, odwrócone do światła ponownie. Dobry początek znajomości.

Momenty styku

1. Otwieranie
2. Geometria
3. Totalność
4. Negatywność
5. Potencjalność

Otwieranie

Karpowicz nazywa siebie “pisarzem narodzin”. Wiara w pierwsze – odważę się tu użyć przymiotnika w “białe” – słowo, nie wtórne, nie pozostawione po kimś, czy zapożyczone, lecz powiedziane na nowo i zarazem cieszące swym brzmieniem mówiącego. Lotność takiego słowa jest niezwykła, a słowo “zczyszczone” migocze potencjalnością. To, co zostało powiedziane, zamknęło pewien moment potencjalności. A to, co dopiero zostanie powiedziane, staje się. Ta szczególna troska Karpowicza, jaką otaczał słowo, aby nie było wtórne, nie traciło mocy, otwierało, a nie domykało sobą potencjalności, jest dla mnie bardzo cenna. Karpowicz proponuje wędrówkę przez siebie, w celu znalezienia na nowo słów uświęconych swym pierwszym użyciem. “Bądź okrutny / jak żaden z bogów / który nauczył noża / i wnętrzności podczas / tańców w wątrobie / jaki język może go / przerazić tylko własny / z jego ust wycięty” Zasadniczy moment styku.

Geometria

Przypominają mi się maszyny Jeana Tinguely`ego, mechaniczne rzeźby tworzone z rozmachem czasami tylko po to, by się same zniszczyły. Przypomina mi się stary i uśmiechnięty Michael Kidner, gdy w Galerii Foksal opowiadał mi o swojej pracy Collapsing Order no. 1. Czytam geometrię Karpowicza jako rodzaj marzenia o tym, co przekracza konstrukcje i co łączy się poza porządkami. “Oryginały”, “kalki logiczne”, czy “kopie artystyczne”? Ta symetria jest zwichrowana – wyraźna ulga. Geometria w poezji dla mnie ma sens jedynie wtedy, gdy wynika z tęsknoty za zmiennymi. Tylko niekonsekwencja w geometrii Karpowicza daje możliwość odwrócenia światła, a nie prostego zamknięcia drzwi do ciemni.

Totalność

Tym, co chyba najbardziej zachwycające w karpowiczowskim odwróceniu, to ilość, totalność, masa. Próba stworzenia macierzy z wielości – idea tak mi bliska – niemożliwość i niekonsekwencja podziału. Tylko w takiej masie odcinek jest w stanie przypomnieć przez chwilę zgubioną dynamikę linii. Próba napisania niemożliwej Księgi, zbudowania niemożliwych mostów. “Stawiajmy je nawet wtedy, gdy nie będzie już brzegów”. Bez brzegów jest zdecydowanie lepiej, panie Tymoteuszu.

Negatywność

W twórczości Karpowicza widać frapujące pytanie o “negatywność”, o to “Nic”. Pytanie o negatywność to moment kolejnego spotkania. Negatywność – metafizyczne “nie-istnienie” – pojęcie zamazane i nielubiane w zachodniej kulturze. Tu powinien pojawić się Bolesław Leśmian, a na scenę zaprosiłabym również Leszka Nowaka z negatywistyczną koncepcją metafizyki unitarnej. Negatywność ma przede wszystkim konotacje metafizyczne, jak powiada Nowak, jest odwróceniem tezy: “istnieje bardziej coś, niż nic”, na nie intuicyjne “istnieje bardziej nic, niż coś”. Czemu bardziej istnieje? “Nic” jest bardziej potencjalne, może się stać wszystkim.

Potencjalność

Bezświaty u Karpowicza, bezświaty u Leśmiana, którego twórczość Karpowicz tak ukochał. Potencjalność mieści się wspaniale w nicości. I uwaga, tu niespodzianka! Potencjalność wcale a wcale nie oznacza niezrozumiałości. Przeciwnie, ta kategoria powinna być jasna lub na tyle intuicyjna, byśmy mogli odtworzyć momenty jej stawania się. Błądzenie i niepewność jest interesujące dopiero wtedy, gdy na koniec światło odkrywa wszystko, co do tej pory było ukryte. Karpowicz wspomina o “Tym” świetle, przywołując światło z obrazów Georges’a de La Tour’a, ale wydaje mi się, że nie do końca chodziło mu o “To” światło. Owo światło skierowane nie powinno być światłem nazywającym jednoznacznie, lecz takim, które ujawnia te potencjalności i te alternatywy, które skryte w ciemności nie mogły być znalezione przez samego Tymoteusza Karpowicza “potem/ napójcie tylko złociste jelenie/ i nakarmcie ptaki/ które zostawiłem/ za ciężkimi drzwiami”. Karpowiczowskie odwrócenie jest więc właściwie tęsknotą, za takim światłem, które nie nazywa tym bardziej i tak właśnie chcę czytać to jego odwrócenie.

O AUTORZE

Bianka Rolando

Urodzona w 1979 w Warszawie. Pisarka i artystka sztuk wizualnych. Absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury (2008) i Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki (2009). Mieszka w Poznaniu.

powiązania

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Anna Podczaszy Bartosz Konstrat Bianka Rolando Edward Pasewicz Jacek Dehnel Joanna Lech Joanna Mueller Joanna Wajs Julia Fiedorczuk Julia Szychowiak Justyna Bargielska Konrad Góra Łukasz Jarosz Magdalena Bielska Paweł Sarna Przemysław Witkowski Robert Rybicki Sławomir Elsner Szczepan Kopyt Tomasz Pułka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree.

WIĘCEJ

Dziurka od Klucza jest mgławicą

wywiady / O KSIĄŻCE Bianka Rolando Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bianką Rolando, towarzysząca wydaniu książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Bellulla

recenzje / KOMENTARZE Bianka Rolando

Autorski komentarz Bianki Rolando do książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Stelle (2)

utwory / zapowiedzi książek Bianka Rolando

Fragment zapowiadający książkę Stelle Bianki Rolando, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Stelle (1)

utwory / zapowiedzi książek Bianka Rolando

Fragment zapowiadający książkę Stelle Bianki Rolando, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Nigdy nie widziałam wilgi

wywiady / O KSIĄŻCE Bianka Rolando Martyna Buliżańska

Rozmowa Bianki Rolando z Martyną Buliżańską, towarzysząca premierze książki wizyjna, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2017 roku.

WIĘCEJ

Legenda do mapy, czyli autokomentarz do poematu "Modrzewiowe korony"

recenzje / KOMENTARZE Bianka Rolando

Autorski komentarz Bianki Rolando do wiersza „Modrzewiowe korony” z książki Modrzewiowe korony, wydanej nakładem Biura Literackiego 10 listopada 2010 roku.

WIĘCEJ

Każde dzieło sztuki istnieje niejako podwójnie

recenzje / IMPRESJE Tymoteusz Karpowicz

Esej Tymoteusza Karpowicza towarzyszący premierze książki Dzieła zebrane, tom 2.

WIĘCEJ

Poza drzewa, poza języki

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jacka Gutorowa towarzyszący premierze książki Dzieła zebrane, tom 2 Tymoteusza Karpowicza.

WIĘCEJ

Einstein poezji

recenzje / IMPRESJE Stanisław Srokowski

Esej Stanisława Srokowskiego towarzyszący premierze książki Dzieła zebrane, tom 2 Tymoteusza Karpowicza.

WIĘCEJ