recenzje / ESEJE

Poświęcenie hetmana

Adam Kraszewski

Recenzja Adama Kraszewskiego z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się w 2014 roku na stronie natemat.pl.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Poświęcenie hetmana, rozgrywka szachowa, dzięki której osłabienie własnej pozycji prowadzi do zwycięstwa, stała się tytułem jednego z opowiadań Lajosa Grendela.

Młody szachista w czasie spaceru z narzeczoną zostaje brutalnie napadnięty. Wie, że jego ukochana została bardziej niż on skrzywdzona w czasie tego napadu, nie może się jednak oprzeć wrażeniu, że życie dziewczyny po tym napadzie uległo dziwnej transformacji. Śledztwo, które przeprowadził, prowadzi go do zaskakujących rezultatów, a konfrontacja, jaką zaaranżował, stała się życiowym poświęceniem hetmana. Czy jednak może mówić o zwycięstwie?

Tomik opowiadań Lajosa Grendela zaskoczy i zadowoli nawet najbardziej wybrednych miłośników literatury europejskiej. Autor jest przedstawicielem węgierskiej mniejszości na Słowacji, toteż jego opowiadania przybliżają Czytelnikowi realia życia jego rodzimego środowiska. Zadać można sobie pytanie, czym właściwie różnił się los słowackiego Węgra od Słowaka w państwie komunistycznym? Jeśli stwierdzimy, że różnic tych właściwie nie było, z całą pewnością nie będziemy w błędzie. Jednak to właśnie przypominanie o istnieniu różnorodności kulturowej w społecznościach, które miały zostać ujednolicone, jest najbardziej w jego twórczości cenne.

Wróćmy jednak do samych opowiadań. Grendel w dziwny sposób, na poły mizoginistyczny, na poły opiekuńczy, przedstawia reprezentantki drugiej płci. Istoty bezwolne, wymagające stałej, męskiej kurateli, uwodzące mężczyzn po to, by ich zdradzić czy porzucić, po to by odejść gdzieś w zaświaty. Kobiety, których czasami można mieć dość, a które tak naprawdę władają rodzajem męskim. Dziwna to mieszanka i przerażające są wnioski, które płyną z opowiadań Lajosa Grendela. Chciałoby się zaprotestować przeciw nim, jednakże dogłębny pesymizm Autora zniechęca do jakichkolwiek polemik.

Co więc pozostaje komuś, kto przeczytał opowiadania Lajosa Grendela? Chyba tylko słowa piosenki Maryli Rodowicz „ale to już było i nie wróci więcej”.


Recenzja ukazała się na stronie natemat.pl. Dziękujemy Autorowi za wyrażenie zgody na przedruk.

O AUTORZE

Adam Kraszewski

Ekonomista z zawodu, a mól książkowy z wyboru.

powiązania

Henry Green Kochając

recenzje / ESEJE Adam Kraszewski

Recenzja Adama Kraszewskiego z książki Henry’ego Greena Kochając, która ukazała się na stronie natemat.pl.

WIĘCEJ

Portret kobiety

recenzje / ESEJE Adam Kraszewski

Recenzja Adama Kraszewskiego z książki Portret kobiety w opowiadaniach dziesięciu hiszpańskich autorek w wyborze i przekładzie Małgorzaty Kolankowskiej.

WIĘCEJ

Mój zielony osioł

recenzje / ESEJE Adam Kraszewski

Recenzja Adama Kraszewskiego z książki Mój zielony osioł. Opowiadania, wiersze, słuchowiska Ilse Aichinger.

WIĘCEJ

Od anegdoty do mitu

wywiady / O PISANIU Lajos Grendel

Rozmowa Tibora Eleka z Lajosem Grendelem, towarzysząca premierze książki Poświęcenie hetmana w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Bezcłowy ruch między rzeczywistością a fikcją

recenzje / ESEJE Teresa Worowska

Recenzja Teresy Worowskiej książki Poświęcenie hetmana w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Walizki z tysiącami świstków

recenzje / KOMENTARZE Miłosz Waligórski

Komentarz Miłosza Waligórskiego, autora przekładu książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Labirynty ze złudnych iluzji

recenzje / ESEJE Tymoteusz Milas

Recenzja Tymoteusza Milasa z książki Poświęcenie hetmana Jalosa Grendela.

WIĘCEJ

Poświęcenie hetmana, Lajos Grendel

recenzje / ESEJE Joanna Roś

Recenzja Joanny Roś z książki Poświęcenie Hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się w 2014 roku w portalu Strona Tytułowa.

WIĘCEJ

Lajos Grendel Poświęcenie Hetmana

recenzje / ESEJE Roksana Obuchowska

Recenzja Roksany Obuchowskiej z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się 21 stycznia 2015 roku na stronie internetowej DOKiS: Dolnośląska Kultura i Sztuka.

WIĘCEJ

Lajos Grendel Poświęcenie hetmana

recenzje / ESEJE Magdalena Wołowicz

Recenzja Magdaleny Wołowicz z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się 8 grudnia 2014 roku na blogu “Kącik z ksiażkami”.

WIĘCEJ

Wyjście ze snu

recenzje / IMPRESJE Piotr Andrzejewski

Esej Piotra Andrzejewskiego towarzyszący premierze książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku.

WIĘCEJ