recenzje / ESEJE

Poświęcenie hetmana, Lajos Grendel

Joanna Roś

Recenzja Joanny Roś z książki Poświęcenie Hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się w 2014 roku w portalu Strona Tytułowa.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

„Lubimy pocztówkowe widoki z nie swoich okien” – pomyślałam, przyglądając się takiemu, w kolorach purpury i granatu – niby proste paski, poziomo ułożone ku horyzontowi. I właśnie wtedy wpadła w moje ręce książka Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, węgierskiego pisarza, urodzonego na Słowacji.

Pejzaż za oknem wyblakł, po czym znikł zupełnie.

Czułam się, jakbym jechała tramwajem linii pięć, byle dalej od osiedla, gdzie mieszkał bohater jednego z opowiadań, byle dalej od jego Bratysławy. Mimowolnie widziałam ją przez okna starego tramwaju, a może zresztą to była i nowa škoda. I tylko ta dziewczyna… Eszter, „od razu się rozebrała, coś jeszcze wypili, a potem zwróciła się do Fera z dziwną prośbą: żeby zgwałcił ją jeszcze raz, tak samo brutalnie jak wtedy na podwórzu. I tak to było.

To nie jest jedna z tych książek, podczas lektury których można odnieść wrażenie, że słowa wydrukowane na jej kartkach znikną razem z ostatnią przeczytaną stroną. Możemy sobie zamykać i otwierać. Będą tym bardziej. Będą powodować – Złość? Cynizm? Niesmak? Próbując, uzbroiwszy się w nie, naśladować pisarza, można by napisać: „Na powierzchni nadrealności wytrąca się tutaj osad surrealizmu, niedorzeczności, dziwactwa”, więc właściwie – przeciw czemu tu się buntować?

W końcu, czy nie jest tak, że skądś już znamy człowieka, który żyje o trzy lata później, niż jest teraz, gdzieś mu te trzy lata zaginęły, wyparowały z rzeczywistości („Ten dowód jest nieważny. (…). – Niemożliwe – powiedziałem. – Ten dowód osobisty traci ważność w 1989. Przypadkiem to wiem. (…) – Dobrze pan wie… Pański dowód stracił ważność w 1989 (…). To wystarczyło, żeby mnie znokautował. Jak to? – miałem ochotę spytać. – Jak to możliwe?”), człowieka, który „obecnie zajmuje się nieskończonością” i nie prosi o nic innego, „tylko żebym przeczytał jego rękopis i później powiedział o nim kilka słów” i nie da nam spokoju, ponieważ nie lubi się narzucać i jest nieśmiały, czy w końcu tę parę, wiecznie „schowaną w pasażu, gdzie jest trochę cieplej i może się całować, nie tracąc z oczu przystanku”, dopóki ona nie spotyka Fera…

No dobrze, słyszeliśmy o nich już wcześniej, z innych książek, z filmów, z piosenek, ale może nie wzięliśmy sobie ich historii do siebie. Nie chciało nam się krzyczeć: PRZESTAŃ O TYM MÓWIĆ, JA JUŻ TO WIEM!

Tutaj chciało mi się krzyknąć w ten sposób, nie na znak protestu przeciwko braku zaskoczenia, powielanym wątkom, niebujnej wyobraźni autora, ale dlatego, że ten świat okrada, i to jakby dosłownie, że ma się ochotę na szybko przeszukać kieszenie, portfel, szafki, pobiec do banku, zadzwonić do pracy, na parafię… Dlatego, że ta Bratysława taka tania, za pięćdziesiąt koron, tańsza niż długopis z pływającą głową, zatopioną w oleju, który można kupić w tamtejszym muzeum.

W końcu dlatego, że świat taki tani, a chciałoby się przecież, z tym „wiecznie młodym Sartre’m” myśleć o absurdzie jako o modzie, przygodzie, estetyce…

Oglądać tylko pocztówkowe widoki z nie swoich okien.


Recenzja ukazała się w portalu Strona Tytułowa. Dziękujemy Autorce i Redakcji za wyrażenie zgody na przedruk.

O AUTORZE

Joanna Roś

Urodzona w 1989 roku. Studentka Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w "Analizie i Egzystencji", "Nowym Filomacie", "Polisemii". Mieszka w Warszawie.

powiązania

W boazeryjnym entourage’u

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Roś Miłosz Waligórski

Rozmowa Joanny Roś z Miłoszem Waligórskim, tłumaczem książki Dzwony Einsteina Lajosa Grendela, wydanej w Biurze Literackim 18 kwietnia 2016 roku.

WIĘCEJ

Czechosłowacki spleen

recenzje / ESEJE Joanna Roś

Recenzja Joanny Roś towarzysząca premierze książki Lajosa Grendela Dzwony Einsteina, wydanej w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego w Biurze Literackim 18 kwietnia 2016 roku.

WIĘCEJ

Kochanka Norwida

recenzje / ESEJE Joanna Roś

Recenzja Joanny Roś z książki Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

WIĘCEJ

Geografie, Giovanni Catelli

recenzje / ESEJE Joanna Roś

Recenzja Joanny Roś z książki Geografie Giovanniego Catellego, która ukazała się w 2014 roku w portalu Strona Tytułowa.

WIĘCEJ

Literatura w teatrze: ta chwila Andrzeja Falkiewicza

recenzje / ESEJE Joanna Roś

Recenzja Joanny Roś z książki ta chwila Andrzeja Falkiewicza.

WIĘCEJ

Od anegdoty do mitu

wywiady / O PISANIU Lajos Grendel

Rozmowa Tibora Eleka z Lajosem Grendelem, towarzysząca premierze książki Poświęcenie hetmana w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Bezcłowy ruch między rzeczywistością a fikcją

recenzje / ESEJE Teresa Worowska

Recenzja Teresy Worowskiej książki Poświęcenie hetmana w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Walizki z tysiącami świstków

recenzje / KOMENTARZE Miłosz Waligórski

Komentarz Miłosza Waligórskiego, autora przekładu książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Labirynty ze złudnych iluzji

recenzje / ESEJE Tymoteusz Milas

Recenzja Tymoteusza Milasa z książki Poświęcenie hetmana Jalosa Grendela.

WIĘCEJ

Poświęcenie hetmana

recenzje / ESEJE Adam Kraszewski

Recenzja Adama Kraszewskiego z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się w 2014 roku na stronie natemat.pl.

WIĘCEJ

Lajos Grendel Poświęcenie Hetmana

recenzje / ESEJE Roksana Obuchowska

Recenzja Roksany Obuchowskiej z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się 21 stycznia 2015 roku na stronie internetowej DOKiS: Dolnośląska Kultura i Sztuka.

WIĘCEJ

Lajos Grendel Poświęcenie hetmana

recenzje / ESEJE Magdalena Wołowicz

Recenzja Magdaleny Wołowicz z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się 8 grudnia 2014 roku na blogu “Kącik z ksiażkami”.

WIĘCEJ

Wyjście ze snu

recenzje / IMPRESJE Piotr Andrzejewski

Esej Piotra Andrzejewskiego towarzyszący premierze książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku.

WIĘCEJ