recenzje / ESEJE

Lajos Grendel Poświęcenie Hetmana

Roksana Obuchowska

Recenzja Roksany Obuchowskiej z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się 21 stycznia 2015 roku na stronie internetowej DOKiS: Dolnośląska Kultura i Sztuka.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Lajos Grendel w swoim Poświeceniu hetmana snuje historie, których, zdawać by się mogło, nie łączy nic. Nic, prócz absurdu, czarnego humoru, nuty goryczy i Bratysławy, będącej miejscem akcji większości jego opowiadań.

„Zawartością walizek” jest niezliczona ilość zapisanych kartek, które odczytywane w jakiejkolwiek konfiguracji, opowiadają spójną historię. W „Pogańskiej apokalipsie” poznajemy przyczyny świeżo dokonanej zbrodni, a „Flora, czyli groza metropolii” przestrzega nas przed własnymi pragnieniami. U Grendela wszystko zdaje się mieć swoją cenę. Hetman poświęca się, wolność smakuje goryczą, a po snach erotycznych powstają luki w pamięci.

Tytułowe „Poświęcenie hetmana” to historia mistrza szachowego, który w brutalny sposób dowiaduje się tego, że życie tak naprawdę pozbawione jest logiki. Nie jest rozgrywką, którą można kontrolować, a tego, co nam się przydarza, nie sposób analizować, bowiem najczęściej opiera się to prawom czystej logiki. Podobny przekaz płynie ze wszystkich opowiadań Grendela, w których bohaterowie stają przed trudnym zadaniem zrozumienia siebie i otaczającej ich rzeczywistości, najczęściej ponosząc przy tym porażkę. Węgier bawi się z czytelnikami, tak naprawdę nie wyjaśniając im tego, czy bytem, który powinni obwiniać za ten szereg niepowodzeń, jest antyczne fatum, przypadek, czy sam człowiek.

Opowiadania Grendela nie poddają się generalizacji, uciekają prostej kategoryzacji. Mnóstwo w nich fantastycznych wizji, balansujących na granicy rzeczywistości i fantazji wydarzeń, surrealizmu i oniryzmu, któremu wprost poświęcone zostały cztery ostatnie opowiadania. Węgierski pisarz konfrontuje nas z inną rzeczywistością, stawiając swoich bohaterów w niejednoznacznych, osobliwych sytuacjach, nie pozwalających się zaszufladkować.  Minimalizm językowy, oszczędne opisy fabuły, brak rozbudowanych opisów miejsc akcji – to znaki charakterystyczne autora. Podobnie jak umiejętność rejestrowania rzeczywistości, która prostą linię ludzkiego życia odkształca w zadziwiający sposób.


Recenzja ukazała się na stronie internetowej Dolnośląskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Dziękujemy Autorce za wyrażenie zgody na przedruk.

O AUTORZE

Roksana Obuchowska

Urodzona 9 lipca 1991 w Bielsku-Białej. Studentka i dziennikarka, obecnie związana z portalem DOKiS.pl. Recenzuje prozę i poezję.

powiązania

Tragedia człowieka

recenzje / ESEJE Roksana Obuchowska

Recenzja Roksany Obuchowskiej z książki Tragedia człowieka Imre Madácha w przekładzie Bohdana Zadury, która ukazała się 7 stycznia 2015 roku na stronie internetowej Dolnośląskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

WIĘCEJ

Świat był mój

recenzje / ESEJE Roksana Obuchowska

Recenzja Roksany Obuchowskiej z książki świat był mój Romana Honeta, która ukazała się 12 listopada 2014 roku na na stronie internetowej DOKiS: Dolnośląska Kultura i Sztuka.

WIĘCEJ

Od anegdoty do mitu

wywiady / O PISANIU Lajos Grendel

Rozmowa Tibora Eleka z Lajosem Grendelem, towarzysząca premierze książki Poświęcenie hetmana w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Bezcłowy ruch między rzeczywistością a fikcją

recenzje / ESEJE Teresa Worowska

Recenzja Teresy Worowskiej książki Poświęcenie hetmana w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Walizki z tysiącami świstków

recenzje / KOMENTARZE Miłosz Waligórski

Komentarz Miłosza Waligórskiego, autora przekładu książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 27 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Labirynty ze złudnych iluzji

recenzje / ESEJE Tymoteusz Milas

Recenzja Tymoteusza Milasa z książki Poświęcenie hetmana Jalosa Grendela.

WIĘCEJ

Poświęcenie hetmana

recenzje / ESEJE Adam Kraszewski

Recenzja Adama Kraszewskiego z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się w 2014 roku na stronie natemat.pl.

WIĘCEJ

Poświęcenie hetmana, Lajos Grendel

recenzje / ESEJE Joanna Roś

Recenzja Joanny Roś z książki Poświęcenie Hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się w 2014 roku w portalu Strona Tytułowa.

WIĘCEJ

Lajos Grendel Poświęcenie hetmana

recenzje / ESEJE Magdalena Wołowicz

Recenzja Magdaleny Wołowicz z książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się 8 grudnia 2014 roku na blogu “Kącik z ksiażkami”.

WIĘCEJ

Wyjście ze snu

recenzje / IMPRESJE Piotr Andrzejewski

Esej Piotra Andrzejewskiego towarzyszący premierze książki Poświęcenie hetmana Lajosa Grendela, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 sierpnia 2014 roku.

WIĘCEJ