recenzje / ESEJE

Rozrachunek z teraźniejszością

Dominik Borowski

Recenzja Dominika Borowskiego z książki Tadeusza Pióry Powązki, która ukazała się w  kieleckim magazynie kulturalnym „Projektor”.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Powązki to nowy tomik poetycki Tadeusza Pióry – warszawskiego poety, tłumacza, felietonisty. Jego tytuł budzi jednoznaczne skojarzenia dla czytelników, nawet jeśli nie są warszawiakami. Przywołuje Cmentarz Powązkowski, czyli najbardziej znaną, zabytkową nekropolię w stolicy. Świetnie łączy się to z szatą graficzną, która została utrzymana w czarno-białej tonacji. Czy będzie to zatem próba rozrachunku z przeszłością?

Już lektura kilku wierszy pozwala odpowiedzieć na postawione pytanie. Utwory Tadeusza Pióro to rozrachunek, ale związany z teraźniejszością, w której żyje podmiot liryczny. W poetyckich refleksjach pojawiają się jednak odniesienia do jakiegoś dawniej, którego doświadczyło „ja” liryczne („Teraz już nie, ale wtedy). Pozwala to na uwydatnienie wszelkich różnic bądź podobieństw, jakie tu występują.

„Randka” przynosi ważne spostrzeżenie o seksualności. Spotkanie kobiety i mężczyzny prowadzi zazwyczaj do seksu, który ma nikły wpływ na bieg życia współczesnych ludzi. Nie sprzyja tworzeniu silnych więzi emocjonalnych, jest przygodą. Z tym wiąże się tekst „Dlaczego jestem frajerem”, w którym podmiot liryczny uskarża się na nieszczęśliwą miłość. Jego wybranka nie jest mu wierna, lecz on nie przestaje jej kochać. Podmiot to człowiek, który nie może odnaleźć się pośród współczesnej rozwiązłości.

W „Polaroidzie” zwrócono uwagę na relacje pomiędzy ludźmi. Przypadkowy, samotny człowiek bez zmartwień nie wzbudza zaufania. Zupełnie inaczej jest z grupą ludzi, których się zna. Takie zestawienie zostało podsumowane celną refleksją, że czasy wojny niczego nie nauczyły nikogo. Wciąż popełniane są te same błędy.

Ciekawy wydaje się jeszcze wiersz „Pojęcie ironii”, który jest najkrótszym tekstem w tomiku, bo składa się na niego tylko interpunkcja („:)”). Ta kompozycja oddaje fałszywość, jaką obserwujemy w dzisiejszych czasach. Niby kogoś lubimy i uśmiechamy się do niego, a w głębi duszy czujemy coś przeciwnego.

Tomik poetycki Powązki wpisuje się do kategorii poezji, która zainteresowała się codziennością i potocznym językiem, nie tracąc jednak swojego artyzmu. W wierszach podjęto krytykę naszych czasów, w których zapanowała degrengolada. Może poeta ma całkowitą rację? Jak sądzisz, czytelniku?


Recenzja  ukazała się w  kieleckim magazynie kulturalnym „Projektor”, nr 3(12)/2015. Dziękujemy Autorowi i Redakcji za zgodę na przedruk.

O AUTORZE

Dominik Borowski

Urodzony w 1989 roku, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ, nauczyciel akademicki, nauczyciel języka polskiego, naukowo zajmuje się literaturą dla młodzieży i dydaktyką (autor 30 artykułów naukowych), mieszka w Krakowie.

powiązania

Słowa po prostu wypowiedziane

recenzje / ESEJE Dominik Borowski

Recenzja Dominika Borowskiego książki Mów Sławomira Elsnera, która ukazała się w wersji elektronicznej nakładem Biura Literackiego 18 września 2017 roku.

WIĘCEJ

Jaki jest świat według Romana Honeta?

recenzje / ESEJE Dominik Borowski

Recenzja Dominika Borowskiego z książki świat był mój Romana honeta, która ukazała się w lipcu 2014 roku w Kieleckim Magazynie Kulturalnym „Projektor”.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "Dlaczego jestem frajerem"

recenzje / KOMENTARZE Tadeusz Pióro

Komentarz Tadeusza Pióry do wiersza “Dlaczego jestem frajerem” z tomu Powązki, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 2 lutego 2015 roku.

WIĘCEJ

“Nóż ma być długi i bardzo prosty”. Powązki Tadeusza Pióry

recenzje / IMPRESJE Marcin Jurzysta

Esej Marcina Jurzysty towarzyszący premierze książki Powązki Tadeusza Pióry, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 2 lutego 2015 roku.

WIĘCEJ

"Może być krokodyl"

wywiady / O KSIĄŻCE Kamil Nolbert Tadeusz Pióro

Rozmowa Kamila Nolberta z Tadeuszem Piórą, towarzysząca premierze książki Powązki wydanej nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ