recenzje / ESEJE

Jaki jest świat według Romana Honeta?

Dominik Borowski

Recenzja Dominika Borowskiego z książki świat był mój Romana honeta, która ukazała się w lipcu 2014 roku w Kieleckim Magazynie Kulturalnym „Projektor”.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Jeden ze współczesnych polskich poetów – Roman Honet – wydał właśnie kolejny tomik świat był mój. Próbuje on w nim zawrzeć obraz otaczającego go świata. Jaki on jest? Co go przepełnia? Co się na niego składa? Na te pytania odpowiadają poszczególne wiersze z wydanego zbiorku.

Przez poetyckie refleksje Honeta przewija się postać Boga, Jest to Bóg chrześcijański, na co wskazują nawiązania do ukrzyżowania i Bożego Narodzenia. Co ciekawe poeta konsekwentnie jego określenie pisze z małej litery. W ten sposób sprawia, że Bóg staje się częścią profanum.

Znika dystans między nim a światem i człowiekiem. Podobne podejście do spraw wiary widać w rozważaniach eschatologicznych: „umarły raz wychodzi z domu/ i już na zawsze zostaje w pracy” („poradnia wielkich religii”). Życie pośmiertne zostaje osadzone w codzienności, zestawia się je z wykonywaniem pracy. Odbiera to tajemnicę wieczności.

I tak wyłania się kolejny ważny element lirycznego świata Honeta. Jest nim śmierć człowieka. Choć wieńczy ona ludzkie życie, nie wymazuje jego egzystencji. Zmarli wracają we wspomnieniach podmiotu lirycznego, przywołując przeszłość. Śmierć przestaje tutaj być czymś przerażającym. Zmarłym bowiem zajmuje się „bóg”, który oddziela duszę od ciała.

W tomiku świat byt mój pojawia się jeszcze temat miłości do drugiego człowieka, Pojawia się grupa wierszy, których adresatką, a niekiedy też bohaterką jest kobieta. To osoba bardzo ważna dla podmiotu lirycznego. Jednakże nie ma jej obok, bo już nie żyje, choć nie mówi się tego wprost: i ja „zostałem,/ a ty weszłaś między jabłonie, białe jabłonie z dymu krematorium” („dla śpiącej”). Dla podmiotu szczęście dzielone z ukochaną pozostaje wyłącznie w przeszłości (wówczas świat był mój).

Autor proponuje swoim czytelnikom poetycką wędrówkę po świecie. Przechodzi ona przez religijność, eschatologię i miłość. Każdy punkt wyprawy zostaje przedstawiony przez lirycznego przewodnika, Wędrówka jest trudna i niejednokrotnie wraca do poprzednich miejsc. Mimo to udział w niej może przynieść intelektualną przyjemność i stać się punktem wyjścia do własnych wypraw.


Recenzja ukazała się w Kieleckim Magazynie Kulturalnym „Projektor” nr 4(7)/2014. Dziękujemy Redakcji za wyrażenie zgody na przedruk.

O AUTORZE

Dominik Borowski

Urodzony w 1989 roku, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ, nauczyciel akademicki, nauczyciel języka polskiego, naukowo zajmuje się literaturą dla młodzieży i dydaktyką (autor 30 artykułów naukowych), mieszka w Krakowie.

powiązania

Słowa po prostu wypowiedziane

recenzje / ESEJE Dominik Borowski

Recenzja Dominika Borowskiego książki Mów Sławomira Elsnera, która ukazała się w wersji elektronicznej nakładem Biura Literackiego 18 września 2017 roku.

WIĘCEJ

Rozrachunek z teraźniejszością

recenzje / ESEJE Dominik Borowski

Recenzja Dominika Borowskiego z książki Tadeusza Pióry Powązki, która ukazała się w  kieleckim magazynie kulturalnym „Projektor”.

WIĘCEJ

Poezja z nagrodami: świat był mój

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Roman Honet odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki świat był mój, wydanej w Biurze Literackim 28 kwietnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 5 grudnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.

WIĘCEJ

rzeczy używane

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu świat był mój, zarejestrowany podczas spotkania “Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

jabłonie

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu świat był mój, zarejestrowany podczas spotkania “Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

miesiąc nieśmiertelnych

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu świat był mój, zarejestrowany podczas spotkania „Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

„Każde ma na szyi psa”, czyli o nowej książce Romana Honeta

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Kędzierska

Recenzja Katarzyny Kędzierskiej z książki Romana Honeta świat był mój.

WIĘCEJ

Kłębowiska sensu

recenzje / ESEJE Jerzy Madejski

Recenzja Jerzego Madejskiego z książki świat był mój Romana Honeta, która ukazała we wrześniu 2014 roku się w miesięczniku “Nowe Książki”.

WIĘCEJ

Podróż wstecz

recenzje / ESEJE Krzysztof Sztafa

Recenzja Krzysztofa Sztafy z książki świat był mój Romana Honeta, która ukazała się 9 lipca 2014 roku na stronie Literatki.com.

WIĘCEJ

Świat był mój

recenzje / ESEJE Roksana Obuchowska

Recenzja Roksany Obuchowskiej z książki świat był mój Romana Honeta, która ukazała się 12 listopada 2014 roku na na stronie internetowej DOKiS: Dolnośląska Kultura i Sztuka.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza “nikt nie zaśnie”

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Komentarz Romana Honeta do wiersza „nikt nie zaśnie ” z tomu świat był mój

WIĘCEJ

Ewangelia odwrócona

recenzje / IMPRESJE Magdalena Rabizo-Birek

Esej Magdaleny Rabizo-Birek towarzyszący premierze książki świat był mój Romana Honeta.

WIĘCEJ

Gorycz bliskości niechcianej

wywiady / O KSIĄŻCE Roman Honet

Z Romanem Honetem o książce świat był mój rozmawia Konrad Wojtyła.

WIĘCEJ