Debiut Michała Domagalskiego w Biurze Literackim

16/05/2018 zapowiedzi

Kolejny debiutant wyda niebawem swoją książkę w Biurze Literackim. 23 lipca zaplanowana została bowiem premiera Poza sezonem Michała Domagalskiego – laureata Połowu z 2015 roku oraz projektu Pierwsza książka z 2017 roku.

 

BL_Img_2018.05.16_Debiut_Michala_Domagalskiego_w_BL__www_top

 

Kolejny debiutant wyda niebawem swoją książkę w Biurze Literackim. 23 lipca zaplanowana została bowiem premiera Poza sezonem Michała Domagalskiego – laureata Połowu z 2015 roku oraz projektu Pierwsza książka z 2017 roku. To druga po Raporcie wojennym Agaty Jabłońskiej publikacja wydana przy wsparciu funduszu ustanowionego przez rodzinę Tomasza Pułki. Oficjalna premiera książki odbędzie się podczas wrześniowego festiwalu Stacja Literatura 23.

 

„Erudycja Autora nie pozostawia wątpliwości” – pisała o twórczości Domagalskiego przy okazji Połowu w 2015 roku Marta Podgórnik. „Żadnego efekciarstwa, paralele i nawiązania dzieją się jakby mimochodem, nie są celem same dla siebie. Ujmuje mnie i uwodzi uderzający wręcz szacunek Autora do słów, świadomość zamieszkania w języku, ostrożna czułość, z jaką się go z jednej strony używa, z drugiej – jest się jego żywotnym przedłużeniem; dożywotnim dłużnikiem”.

 

W wywiadzie opublikowanym w biBLiotece autor mówił m.in.: „Poezję od prozy różni oczywiście poddanie zdań rygorowi wersyfikacji, ale także – co zda się równie dla poety cenne – waga słowa z całym bagażem niesionym przez pojedynczy wyraz. Bagażem historii, współczesności oraz powiązań i zależności, jakie każdy fonem umieszczają w systemie polszczyzny. W systemie zmiennym, dynamicznym, a więc niemożliwym do poznania pełnego”.

 

W powściągliwych, nowofalowych z ducha wierszach Domagalskiego zgromadzonych w debiutanckiej książce do głosu dochodzi to, co zwyczajne, codzienne, zwykle nieomiatane poetyckim opisem. Autor zgłębia głównie te rejony, w których swobodnie rozrasta się nieobecność – pochyla się na tym, co już nie istnieje albo czemu w ogóle nigdy nie było dane zaistnieć. W wierszach dominują rzeczy i wdarzenia, które odeszły, zestarzały się, przepadły – albo które trwają w martwym zawieszeniu, jednak z nadzieją na przebudzenie, podobnie jak nadmorskie kurorty „poza sezonem”.

 

Michał Domagalski urodził się w Ostrzeszowie w 1982 roku. Jest publicystą, krytykiem, redaktorem w portalu Wywrota. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015. Mieszka i pracuje jako nauczyciel w Poznaniu. Jest dwudziestym pierwszym debiutantem w Biurze Literackim, gdzie swoje pierwsze książki opublikowali m.in.: Sławomir Elsner, Julia Fiedorczuk, Agata Jabłońska, Łukasz Jarosz, Dawid Mateusz, Bronka Nowicka, Szymon Słomczyński i Julia Szychowiak.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE Poza sezonem Fragment książki Poza sezonem Michała Domagalskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 lipca 2018 roku. więcej

projekty