Grzegorz KWIATKOWSKI: Karl-Heinz M.

18/11/2019 premiery

Nakładem Biura Literackiego ukazała się premierowa książka Grzegorza Kwiatkowskiego Karl-Heinz M.. Wydanie zbioru wierszy zbiega się z jesienną premierą płyty Of The Sun zespołu Trupa Trupa, którego członkiem jest autor. To czwarta publikacja poety w wydawnictwie ze Stronia Śląskiego i Kołobrzegu.

 

BL Img 2019.11.18 Grzegorz KWIATKOWSKI Karl-Heinz M__www_top

 

Nakładem Biura Literackiego ukazała się premierowa książka Grzegorza Kwiatkowskiego Karl-Heinz M.. Wydanie zbioru wierszy zbiega się z jesienną premierą płyty Of The Sun zespołu Trupa Trupa, którego członkiem jest autor. To czwarta publikacja poety w wydawnictwie ze Stronia Śląskiego i Kołobrzegu.

 

Kwiatkowski równolegle rozwija zagraniczną karierę zespołu Trupa Trupa, który współpracuje z Glitterbeat Records, Lovitt Records, Sub Pop Records, Moorworks, Blue Tapes and X-Ray Records, Ici d’ailleurs, Anteną Krzyku, a także własną karierę poetycką za sprawą publikacji w „Modern Poetry in Translation”, „New Poetry in Translation”, „Poetry Wales”, „Tidskriften Kritiker” i „Lichtungen”.

 

W wywiadzie, który w Magazynie Literackim biBLioteka przeprowadził z autorem Filip Łobodziński, Kwiatkowski mówi o byciu muzykiem i poetą w ten sposób: „Co chwilę w komentarzach do twórczości poetyckiej czytałem o Trupie Trupa, zaś w recenzjach Trupy czytałem o mojej poezji. Zatem moja tożsamość działa w tych dwóch światach, które są w pewnym sensie jednym światem”.

 

Zapytany o „wojenne” wiersze odpowiada: „Moje życie jest efektem traumy mojego dziadka, który przekazał pewien rodzaj milczenia mojemu ojcu, a mój ojciec – mnie. Wydaje mi się, że ja pierwszy w mojej rodzinie próbuję to milczenie przełamać i coś z nim lepiej lub gorzej zrobić”. I dodaje: Karl-Heinz M. to tomik o relacji ojciec–syn i o próbie przerwania tej relacji albo jej naprawienia”.

 

Nowy zbiór Grzegorza Kwiatkowskiego, który zadebiutował w 2011 roku trylogią „Powinni się nie urodzić”, w pewnym sensie przenosi nas z terenu historii na obszar tragedii domowej i pytań o antynatalizm. W książce Karl-Heinz M. odnaleźć można także głosy ofiar eugeniki, projektu T4, tragicznych rozbitków Shoah Claude’a Lanzmanna.

 

Wydany w 2017 roku tom Sową domknął trylogię, na którą składają się również zbiory Radości (2013) i Spalanie (2015). W książce Karl-Heinz M. autor kontynuuje zatem strategię prowadzenia poetyckiego notatnika o sytuacjach granicznych i skrajnych w duchu Obrazów mimo wszystko Didi-Hubermana i Umarłych ze Spoon River Edgara Lee Mastersa.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • O KSIĄŻCE Podważać samego siebie Rozmowa Filipa Łobodzińskiego z Grzegorzem Kwiatkowskim, towarzysząca premierze książki Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku. więcej
  • ESEJE Karl-Heinz M. i inni Recenzja Wojciecha Wilczyka towarzysząca premierze książki Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku. więcej
  • KOMENTARZE zrobi Autorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego, towarzyszący premierze książki Karl-Heinz M., która ukaże się w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku. więcej
  • POEZJE Karl-Heinz M. Fragment książki Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku. więcej

projekty